28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zagraj z Góralami na instrumentach etnicznych! Jarmark w Świętej Cecylii w Zakopanem

Ocena: 0
1673

W ramach 50 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem po raz pierwszy zorganizowano Jarmark Świętej Cecylii czyli wielkie targowisko etnicznych instrumentów muzycznych.

fot. pixabay.com

Jarmark zlokalizowany jest w zakopiańskiej Wiosce Festiwalowej na Równi Krupowej. Jak tłumaczył organizator wydarzenia Piotr Piszczatowski, święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków i organistów, dlatego jej imię nosi także zakopiański jarmark.

- Od niedzieli do kolejnej soboty zapraszamy na Festiwal Folkloru, aby przede wszystkim podziwiać góralskie zespoły folklorystyczne z różnych stron świata, ale także do odwiedzenia Jarmarku św. Cecylii, gdzie można podziwiać kunszt artystów wykonujących etniczne, a także klasyczne instrumenty muzyczne. Takich arcydzieł na pewno nie kupimy w sklepach, bo są misternie tworzone w zaciszach pracowni mistrzów – powiedział Piszczatowski.

Podczas wydarzenie będzie można zapoznać się z dorobkiem ponad 40-tu twórców instrumentów głównie z Polski, ale także ze Słowacji, Ukrainy i Turcji. Dzięki nim będzie można zobaczyć i posłuchać ponad stu instrumentów tradycyjnych, lutniczych i rekonstruowanych na podstawie ikonografii, a także autorskich. Wśród nich pojawią się: dudy, fujary, gwizdki, okaryny, basy oraz instrumenty o bardziej zagadkowych nazwach jak dwojnice, kantele, fidel, lira korbowa, suka biłgorajska oraz viola da gamba, buzuki, złóbcoki, czy heligonka i wiele innych.

W ramach Jarmarku św. Cecylii przy specjalnie przygotowanym stanowisku odbędą się także pokazy twórców instrumentów.

-Na instrumentach będzie można nie tylko zagrać, ale też wdrożyć się w tajniki prac nad nimi podczas specjalnych prezentacji czy dowiedzieć się co to jest drzewo rezonansowe albo jak dawniej powstawały struny do instrumentów. Obecność tylu znamienitych majstrów pozwoli też z pewnością na specjalistyczne konsultacje – zapewniał Piszczatowski.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest organizowany w Zakopanem od 1968 r. Górale z wielu górskich regionów świata pod Giewontem rywalizują podczas tego wydarzenia o główne trofea: Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę. Wśród zagranicznych uczestników wydarzenia są m.in. grupy folklorystyczne z Włoch, Hiszpanii, Macedonii, Rosji czy najbardziej egzotyczny zespół z Indii. Podczas festiwalu wystąpią także polonijne zespoły góralskie z Chicago. O złotą ciupagę będzie rywalizowało także sześć polskich zespołów góralskich wyłonionych w eliminacjach podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Festiwal zakończy koncert finałowy w przyszłą sobotę.

Jubileuszowy festiwal otrzymał Honorowy Patronat prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter