24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zakopane:zakończył się 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Ocena: 0
1995
Modlitwa o pokój na świecie w sanktuarium na Krzeptówkach zakończyła 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, który trwał w stolicy polskich Tatr od 23 sierpnia. 20150828 20:47
jg / Zakopane (KAI), sg


Członkowie zespołów z całego świata uczestniczyli też we Mszy Świętej w zakopiańskim kościele św. Krzyża.

– Oto z tego szczególnego miejsca, sanktuarium, które nawiedził i poświęcił papież pielgrzym św. Jan Paweł II wołamy o jedność i pokój na świecie. Zanieśmy to przesłanie do naszych krajów – mówił ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan, który współprowadził modlitwę o pokój w sanktuarium na Krzeptówkach.

Sanktuarium na Krzeptówkach nawiedziły zespoły górali niemal z całego świata. Szczególnie symboliczne było uczestnictwo górali z Ukrainy. W swoich narodowych strojach zaśpiewali jeden z utworów religijnych. Z kolei Hiszpanie zagrali na instrumentach znanych dobrze w tym południowym kraju europejskim. Modlitwa Ojcze nasz i Zdrowaś Mario wybrzmiała w kilku językach. Chór z Włoch także uświetnił nabożeństwo o pokój w zakopiańskiej świątyni. Polskie zespoły, m.in. z Beskidu Żywieckiego zaśpiewały "Barkę".

Po wspólnej modlitwie zespoły wszyły na plac przed sanktuarium na Krzeptówkach i tam zaprezentowały swoje narodowe tańce.

Ważnym punktem w programie festiwalowym była także Msza św. w kościele św. Krzyża w centrum Zakopanego, w której uczestniczyły wszystkie zespoły górali z całego świata.

Podczas festiwalu nie zabrakło konkursu kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, kiermaszu sztuki ludowej, Mistrzostw Podhala w Powożeniu. Wielką atrakcję dla licznych widzów odwiedzających namiot festiwalowy na dolnej Równi Krupowej w Zakopanem były występy zespołów podczas Dni Narodowych. Była to okazja do zapoznania się z kulturą, tradycjami, strojami ludowymi, a także możliwość skosztowania potraw regionalnych i nauki tańca ludowego.

Początki imprezy sięgają 1934 r., kiedy to po raz pierwszy pojawiła się idea zorganizowania zjazdu różnorodnych grup etnicznych Karpat i już wtedy pomyślana była jako konkurs. Od roku 1968 r. jest to impreza międzynarodowa. – Z roku na rok festiwal ulega niewielkim zmianom, rozwija się, ale główna idea jest od zawsze ta sama – to święto ludzi gór, okazja do podziwiania różnorodności ich kultury, strojów, muzyki, tańców, ale przede wszystkim podziwiania wszystkiego tego, co łączy Górali z różnych zakątków globu – mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. Bo to tamtejszy magistrat jest głównym organizatorem festiwalu.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter