9 września
poniedziałek
Ścibora, Sergiusza, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zamek, gotyk i słoń leśny

Ocena: 5
3175

Kościół gotycki, o unikalnej na skalę światową architekturze i położony niedaleko zamek to perły Gosławic – dzielnicy Konina. Czym nas zaskoczą?

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Koninie-Gosławicach świętuje w tym roku 600-lecie istnienia. W podróż przez wieki zapraszają nas Jerzy Łojko – historyk i badacz dziejów Konina, oraz ks. kan. Jacek Laszczyk, gospodarz świątyni w Gosławicach.

 

Na wzór pierwszej świątyni

– Pierwsza wzmianka o wsi Gosławice pojawia się w 1294 roku, choć część badaczy uważa, że już nawet w 1280 roku. Natomiast pierwsza znana wzmianka o parafii w Gosławicach pochodzi z 1418 roku, kiedy stała tu świątynia drewniana. Nie ma właściwie dobrego podręcznika historii sztuki, historii kultury, architektury, w którym nie znalazłaby się adnotacja o Gosławicach, co pokazuje, że jest to miejsce o dużym znaczeniu – rozpoczyna opowieść Jerzy Łojko.

Kościół zbudowany został na planie oktogonu krzyżowego, czyli figury geometrycznej przypominającej krzyż grecki. Konstrukcja wzniesiona jest na kolumnie centralnej, podtrzymującej przepiękne sklepienie, a żebrowane sklepienia są oparte o wsporniki sygnowane herbami, zarówno w prezbiterium, nawie głównej, jak i aneksach.

– Sama architektura robi wrażenie od setek lat. Znawcy są zafascynowani, że sięgnięto po wzory zaczerpnięte z pierwszej świątyni, czyli z bazyliki Grobu Chrystusowego w Jerozolimie, a więc jest anastasis – kolumna centralna, która stanowi symbol drogi człowieka do wieczności. To bardzo ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne. W Polsce mamy trzy takie budowle – to kapitularz w Muzeum Zamkowym w Malborku, kapitularz cysterski w Lądzie nad Wartą oraz kościół w Gosławicach. W Europie znajduje się ok. 10 takich kościołów, część już nie istnieje – informuje historyk z Konina. – Ale wielu okolicznych mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, że zabytki takiej rangi znajdują się w ich otoczeniu.

Kościół w Gosławicach jest skarbnicą pamięci. – Nie zdajemy sobie sprawy, na ile pamięć o właścicielach, fundatorach czy patronach przebija się i dziś w liturgii, w wypominkach, w corocznych, żałobnych mszach-aniwersarzach, a kiedyś w liturgii kolegium mansjonarzy, które funkcjonowało w Gosławicach – mówi Jerzy Łojko.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (674), 9 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 września

Poniedziałek, XXIII Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 6-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter