29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zamoyski w Warszawie

Ocena: 0
2377

Kolekcja 91 rzeźb, 12 rysunków i szkiców oraz zestaw narzędzi rzeźbiarskich Augusta Zamoyskiego dotarły w nocy z 19 na 20 marca do Warszawy z południa Francji. 

fot. Sylwia Uryga

Spuścizna po wielkim rzeźbiarzu była w posiadaniu Centrum Dialogu i Spotkań w Sylvanes na mocy zapisu, jaki Helena Peltier-Zamoyska, wdowa po artyście, sporządziła w 2002 r. Kolekcja została zakupiona ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaangażowane były również Muzeum Narodowe oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Umowę podpisano 15 stycznia br. w ambasadzie RP w Paryżu.

– Cieszymy się bardzo, że zapobiegliśmy rozproszeniu tych dzieł – powiedział podczas konferencji prasowej w MNW Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył odznaczenia „Zasłużony dla kultury polskiej” Ewie Ziembińskiej, historyk sztuki, kustosz Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, oraz Justynie Kowal, historyk, od 18 lat związanej z MKiDN, szczególnie zaangażowanym w proces sprowadzenia do Polski dzieł Zamoyskiego.

Podczas konferencji dokonano również symbolicznego otwarcia dwóch skrzyń i prezentacji rzeźb, które kilkadziesiąt godzin wcześniej trafiły do MNW.

Kolekcja w całości udostępniona będzie publiczności w Muzeum Narodowym w Warszawie od 17 maja do 25 sierpnia, podczas pokazu konserwatorskiego „Zamoyski ocalony”. Z kolei od 17 października 2019 r. do 31 maja 2020 r. rzeźby prezentowane będą na wystawie „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” w Muzeum Literatury. Ekspozycja poszerzona zostanie o znajdujące się w zbiorach ML archiwum artysty. Planowane są też wystawy w innych miastach. Na stałe kolekcja ma trafić do Królikarni. Już mówi się o planach rozbudowy tej przestrzeni, by pomieściła dzieła Dunikowskiego i Zamoyskiego.

August Zamoyski (1893-1970) to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. Rysunek i rzeźbę studiował w Berlinie i Monachium. Współtworzył grupę ekspresjonistów polskich (formistów). Po 1923 r. mieszkał i pracował we Francji i Brazylii. Tworzył przede wszystkim w kamieniu: granicie, diorycie, bazalcie, marmurze. Jego najbardziej znane prace to „Łza. Portret Rity Sacchetto”, „Ich dwoje”, „Portret Lusi Aderowej”, „Głowa Antoniego Słonimskiego”, „Portret Louisa Marcoussisa”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter