25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaprezentowano III tom "Dzieł literackich i teatralnych" Karola Wojtyły

Ocena: 0
855

Dzieła literackie Karola Wojtyły wpłynęły na jego pontyfikat. Jest to warunek sine qua non do tego, aby dzisiaj, po 17 latach od jego śmierci, skutecznie i całościowo ukazywać jego dorobek – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas prezentacji III tomu „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły – Jana Pawła II, która odbyła się w poniedziałek w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Konferencja była okazją do podsumowania wieloletnich prac nad pierwszą na świecie, krytyczną edycją spuścizny literackiej Jana Pawła II, a zarazem punktem wyjścia i zachętą do ponownego poznawania twórczości Wojtyły, bez której nie jest możliwe pełne zrozumienie myśli i istoty nauczania późniejszego papieża.

Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że dzieła literackie Karola Wojtyły wpłynęły na jego pontyfikat i zdaniem metropolity warszawskiego jest to warunek sine qua non do tego, aby dzisiaj, po 17 latach od jego śmierci, skutecznie i całościowo ukazywać jego dorobek. W opinii kard. Nycza jest to dzieło pozwalające pogłębić wiedzę o Karolu Wojtyle.

Jego wielkość zaistniała nie dopiero po 16 października 1978 roku. On po prostu był wielki już jako gimnazjalista, student, ksiądz, filozof, teolog, kardynał. A początek pontyfikatu objawił go Kościołowi i światu w pełni oraz bardzo mocno przyspieszył jego rozwój. Jan Paweł II budował swój pontyfikat na fundamencie, którym obdarzył go Pan Bóg, a on rozwijał go przez całe 58 lat życia przed pamiętnym konklawe

– powiedział metropolita warszawski. Jak dodał, pewnych linii i priorytetów tego pontyfikatu nie da się pojąć bez wcześniejszej twórczości Karola Wojtyły.

Przykładem takiego rozumienia ciągłości między twórczością literacką a późniejszymi wytycznymi pontyfikatu jest zdaniem kard. Nycza m.in. teologia miłosierdzia Bożego łącznie z encykliką „Dives et misericordia” i pojęciem postaci Faustyny Kowalskiej oraz jej przesłania. Tego wszystkiego nie da się zrozumieć bez dramatu „Brat naszego Boga”. Z kolei teologii małżeństwa i rodziny oraz teologii ciała nie można zrozumieć bez dramatu „Przed sklepem jubilera” i książki „Miłość i odpowiedzialność”. Także „Listu do artystów” i całej relacji papieża do ludzi sztuki i kultury nie da się zrozumieć bez młodzieńczego studium nad twórczością Norwida czy wieloletniej relacji z Teatrem Rapsodycznym.

Kard. Nycz zauważył, że owej ciągłości między wczesną twórczością a pontyfikatem można się doszukać także w papieskiej koncepcji dwóch uzupełniających się płuc Starego kontynentu: zachodniego i wschodniego. Ta kwestia ma znaczenie zwłaszcza dziś, w kontekście dramatu wojny w Ukrainie.

Dwa płuca są Europie niezbędne. Papież mówił o tym wiele, wiele razy, m.in w Gnieźnie i Santiago de Compostela. W sytuacji, gdy jedno płuco poważnie choruje i krwawi okrutną wojną, może jest to okazja, by powrócić do refleksji wokół tej myśli świętego papieża

– dodał hierarcha.

Obecny na prezentacji dzieła prof. dr hab. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreślił, że trzeci tom dzieł Karola Wojtyły umożliwia ujrzenie w całości tego, jak kształtowała się osobowość późniejszego papieża, "który przecież na początku tak naprawdę chciał być aktorem, poetą, dramaturgiem, bynajmniej nie marzył o kapłaństwie". Jak przyznał, III tom dzieł literackich Karola Wojtyły wywarł na nim wrażenie głównie poprzez odkrycie dramatu „Promieniowanie ojcostwa” w kilku wersjach. Pokazują one bowiem zmaganie się autora, już jako biskupa, z fundamentalnym dla niego problemem relacji międzyludzkich (kobieta-mężczyzna, ojciec-matka) wyrażanych w słowie, które tu jest wypróbowywane literacko, ale później będzie przybierało dojrzalszą formę w wystąpieniach kapłańskich.

Ten trzeci tom warto czytać już jako lekturę kapłana, który traktuje twórczość literacką jako równie ważną homiliom czy rekolekcjom

– dodał prof. Popiel.

Konsultantka naukowa wydania prof. Anna Kozłowska stwierdziła, że trzy tomy dzieł otwierają badania nad całą, nie tylko literacką, spuścizną Wojtyły na nowo. Jednocześnie prezentowane wydanie ustala kanon tekstów literackich późniejszego papieża.

Oczywiście na dziś, bo być może jeszcze gdzieś odnajdą się jakieś teksty – cały czas w to wierzę. Może owe „ballady beskidzkie”, których nie znamy, jeszcze gdzieś w prywatnych archiwach są, tak samo jak różne młodzieńcze wiersze

– dodała. Jej zdaniem ponadto, prace nad spuścizną Karola Wojtyły pokazują „dużo prawdziwsze oblicze poety i oblicze człowieka”.

Pokazują właściwą wszystkim ludziom pióra troskę o to, aby „dać odpowiednie rzeczy słowo”. Pokazują zmagania z materią języka, ale też, ponieważ dla Wojtyły twórczość literacka była formą modlitwy – co bardzo widać po dopiskach widniejących na jego rękopisach – ukazują jego doświadczenie duchowe

– mówiła prof. Kozłowska.

Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II nawiązał do wzmianki prowadzącego konferencję Michała Zająca o uwagach Karola Wojtyły na temat myśli humanistycznej Cypriana Kamila Norwida nakreślonych w jednym z rękopisów. Zaznaczył, że celem kierowanej przez niego instytucji jest pokazywanie Jana Pawła II nie jako postaci pomnikowej i historycznej, której życie dobiegło kiedyś końca, ale właśnie prowadzić odbiorcę ku wspólnemu z papieżem spojrzeniu na człowieczeństwo, niejako przeniknięcie natury ludzkiej, głębokie jej zrozumienie i otwarcie się na nią. "Naszym zadaniem jest spojrzeć, jakie miary [Jan Paweł II] przykładał do każdego człowieka, ale spróbować te same miary przyłożyć do niego samego" – powiedział Michał Senk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Poniedziałek, II Tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 6, 36-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter