12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmierzch gwiazdy

Ocena: 0
739

Brytyjski film „Judy” przedstawia ostatnie miesiące życia aktorki, kiedy to w 1968 r. Garland przeżywała załamanie kariery i pogrążona w długach walczyła o opiekę nad dwojgiem dorastających dzieci.

fot. Monolith Films

Judy Garland (1922-1969) była jedną z najpopularniejszych gwiazd w historii kina amerykańskiego. Po artystycznym i komercyjnym sukcesie „Czarodzieja z Oz” (1939) w latach 40. i 50. zagrała w kilkunastu filmach, głównie muzycznych, ale także dramatach, m.in. w „Narodzinach gwiazdy” i „Wyroku w Norymberdze”. Mimo niskiego wzrostu aktorka i pieśniarka czarowała widownię pięknym głosem i wdziękiem osobistym. Jednak jej życie prywatne nie układało się szczęśliwie. Młodziutka gwiazda, która jako szesnastoletnia panna zyskała sławę, była bezwzględnie wykorzystywana przez media i producentów żerujących na jej popularności.

Opowiada o tym brytyjski film „Judy”, który przedstawia ostatnie miesiące życia aktorki, kiedy to w 1968 r. Garland przeżywała załamanie kariery i pogrążona w długach walczyła o opiekę nad dwojgiem dorastających dzieci (Liza Minnelli była już dorosła). Zdecydowała się wówczas wyjechać do Londynu na serię występów w modnym klubie nocnym. Musiała zmierzyć się z depresją oraz uzależnieniem od leków i alkoholu. W serii retrospekcji poznajemy przeżycia Judy z młodości, kiedy w czasie realizacji „Czarodzieja z Oz” jako dojrzewająca dziewczyna była poddawana drakońskiej diecie przez producenta i matkę. Późniejsze nieudane małżeństwa i presja mediów spowodowały załamanie jej kariery filmowej. Mimo występów estradowych i nagrywaniu płyt sława Judy zmierzała do końca.

W roli Judy Garland wystąpiła Renee Zellweger, która zyskała sławę dzięki występom w serii popularnych komedii o przygodach Bridges Jones i w amerykańskich komediodramatach. Aktorka dobrze czuje się w rolach charakterystycznych. Dzięki znakomitej charakteryzacji i talentowi świetnie oddała dramatyczne losy Garland w ostatnich miesiącach życia, jej skrajne emocje, wzloty i upadki. Kreacja Zellweger została ostatnio słusznie nagrodzona Złotym Globem.

 

 

Judy” (Judy), USA, 2019. Reżyseria: Rupert Goold. Wykonawcy: Renee Zellweger, Jessie Buckley, Finn Wittrock, Rufus Sewell i inni. Dystrybucja: Monolith Films
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Oto Ja was posyłam jak owce między wilki
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 14,2-10; Ps 51,3-4.8-9.12-14.17; Mt 10,16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 lipca

Sobota, XIV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Kto porzuci wszystko dla Ewangelii,
stokroć tyle otrzyma
i życie wieczne odziedziczy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 2,1-9;Ps 34,2-4 i 6. 9 i 12. 14-15;Dz 4,32-35;Mt 19,27-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter