21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmierzch gwiazdy

Ocena: 0
759

Brytyjski film „Judy” przedstawia ostatnie miesiące życia aktorki, kiedy to w 1968 r. Garland przeżywała załamanie kariery i pogrążona w długach walczyła o opiekę nad dwojgiem dorastających dzieci.

fot. Monolith Films

Judy Garland (1922-1969) była jedną z najpopularniejszych gwiazd w historii kina amerykańskiego. Po artystycznym i komercyjnym sukcesie „Czarodzieja z Oz” (1939) w latach 40. i 50. zagrała w kilkunastu filmach, głównie muzycznych, ale także dramatach, m.in. w „Narodzinach gwiazdy” i „Wyroku w Norymberdze”. Mimo niskiego wzrostu aktorka i pieśniarka czarowała widownię pięknym głosem i wdziękiem osobistym. Jednak jej życie prywatne nie układało się szczęśliwie. Młodziutka gwiazda, która jako szesnastoletnia panna zyskała sławę, była bezwzględnie wykorzystywana przez media i producentów żerujących na jej popularności.

Opowiada o tym brytyjski film „Judy”, który przedstawia ostatnie miesiące życia aktorki, kiedy to w 1968 r. Garland przeżywała załamanie kariery i pogrążona w długach walczyła o opiekę nad dwojgiem dorastających dzieci (Liza Minnelli była już dorosła). Zdecydowała się wówczas wyjechać do Londynu na serię występów w modnym klubie nocnym. Musiała zmierzyć się z depresją oraz uzależnieniem od leków i alkoholu. W serii retrospekcji poznajemy przeżycia Judy z młodości, kiedy w czasie realizacji „Czarodzieja z Oz” jako dojrzewająca dziewczyna była poddawana drakońskiej diecie przez producenta i matkę. Późniejsze nieudane małżeństwa i presja mediów spowodowały załamanie jej kariery filmowej. Mimo występów estradowych i nagrywaniu płyt sława Judy zmierzała do końca.

W roli Judy Garland wystąpiła Renee Zellweger, która zyskała sławę dzięki występom w serii popularnych komedii o przygodach Bridges Jones i w amerykańskich komediodramatach. Aktorka dobrze czuje się w rolach charakterystycznych. Dzięki znakomitej charakteryzacji i talentowi świetnie oddała dramatyczne losy Garland w ostatnich miesiącach życia, jej skrajne emocje, wzloty i upadki. Kreacja Zellweger została ostatnio słusznie nagrodzona Złotym Globem.

 

 

Judy” (Judy), USA, 2019. Reżyseria: Rupert Goold. Wykonawcy: Renee Zellweger, Jessie Buckley, Finn Wittrock, Rufus Sewell i inni. Dystrybucja: Monolith Films
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter