Będzie m.in. wspólne śpiewanie na Placu Piłsudskiego, uroczysta Msza święta, Marsz Pamięci, przejazd rowerowy i koncerty. O tegorocznych obchodach poinformowali uczestnicy środowej (13.07) konferencji w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wydarzenia upamiętniające historyczny zryw Polaków z 1944 roku odbędą się w dniach od 19 lipca do 6 sierpnia. W programie jest w sumie kilkanaście różnorodnych wydarzeń. To m.in. Msza święta z udziałem Powstańców i harcerzy, konkurs fotograficzny, spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą i Prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim. Kulminacją obchodów będzie tradycyjnie Godzina „W” przeżywana wspólnie 1 sierpnia o 17.
To jest moment w którym zawyją syreny. Dziesiątki, a może nawet setki tysięcy ludzi wezmą udział w czymś co jest niesamowite. to pokazuje, że Warszawa ma inną twarz. W tym pośpiechu, skupieniu na pracy, na indywidualizmie, nagle Warszawa w ciągu tej jednej minuty zastyga i ludzie manifestują jakiś rodzaj przywiązania do pamięci
– mówił na konferencji dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Po dwóch latach przerwy na Placu Piłsudskiego – 1 sierpnia odbędzie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.
Chyba największym wydarzeniem obchodów Powstania Warszawskiego jest zamknięcie dnia 1 sierpnia wspólnym śpiewaniem pieśni i piosenek powstańczych. Po dwóch latach pandemii spotkamy się znów na placu Piłsudskiego. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i zaczniemy jeszcze w słońcu, a skończymy ten dzień w ciemności śpiewem
– dodaje Jan Ołdakowski.
W programie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jest także spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi, koncert zespołu „Kwiat Jabłoni” oraz Marsz Pamięci na Woli.
Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie: KLIKNIJ
Poniżej cała konferencja zapowiadająca obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego