23 marca
czwartek
Pelagii, Oktawiana, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zosia piorunem rażona

Ocena: 0
7934
Polskie komedie romantyczne cieszą się z reguły powodzeniem u widzów. Nie wszystkie z nich można uznać za imitację słynnych obrazów hollywoodzkich, w niektórych autorzy oddają rodzime tło obyczajowe z zabawną warstwą satyryczną.
I nie wszystkie są chałturą, choć ich twórcy tak je traktują.

Pojawiła się właśnie na ekranach komedia romantyczna „Facet (nie)potrzebny od zaraz”. Film Weroniki Migoń zaczyna się intrygująco. Trzydziestoletnia Zosia podczas burzy zostaje porażona piorunem. Po wypadku przeżywa przełom duchowy, bierze urlop i postanawia dokonać rachunku sumienia. W poszukiwaniu autentycznego związku za namową przyjaciółki odwiedza kilku dotychczasowych przyjaciół. Poznajemy galerię dziwacznych mężczyzn, zróżnicowanych pod względem charakterów. Autorka patrzy na nich z zacięciem feministycznym, przez co film zaczyna grzęznąć w banałach. Kolejne żarty i dialogi przestają być śmieszne. Akcja zdecydowanie się rozłazi. Musimy zgadywać, czy Zosi potrzebny jest jakiś mężczyzna, skoro wszyscy jej przyjaciele są tacy okropni, łącznie z aktualnie porzuconym, niewiernym narzeczonym i sfrustrowanym starym ojcem.

W końcu bohaterka ląduje w Tel Awiwie, aby przeprowadzić wywiad ze znanym pisarzem. Plusem filmu Migoń wydaje się sposób, w jaki autorka filmuje Warszawę. W komediach romantycznych ważne jest tło akcji, którym z reguły bywają modne miejsca wielkich miast. W „Facecie…” nie widzimy samych luksusowych wieżowców, lecz niewielkie restauracyjki i kawiarenki, m.in. na moim ulubionym placu Zbawiciela, bez eksponowanej nachalnie tzw. tęczy. Dlatego Warszawa wygląda tu atrakcyjnie.

Tym bardziej szkoda, że film wymknął się reżyserce spod artystycznej kontroli. Udane komedie romantyczne bywają bowiem dobrą odtrutką na kolejne nudne tzw. dzieła autorskie, które stale serwuje widzom nasza kinematografia.


„Facet (nie)potrzebny od zaraz”, Polska 2014. Reżyseria – Weronika Migoń. Wykonawcy: Katarzyna Maciąg, Joanna Kulig, Anna Czartoryska-Niemczycka, Łukasz Garlicki, Paweł Małaszyński, Maciej Stuhr, Czesław Mozil, Bartosz Porczyk, Marcel Sabat, Michał Żebrowski, Krzysztof Globisz i inni. Dystrybucja – Kino Świat.

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat
Idziemy nr 8 (440), 23 lutego 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 marca

Czwartek, IV tydzień Wielkiego Postu
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 5, 31-47
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter