14 lipca
niedziela
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zostać Karoliną

Ocena: 0
1946
Jedna z celebrytek stwierdziła niedawno, że „historię piszą ci, którzy przeżyli”. Film o bł. Karolinie Kózkównie zadaje kłam temu stwierdzeniu. Zamordowana przed stu laty wiejska dziewczyna inspiruje filmowców. Z ich opowieści wyłania się obraz prostej i pokornej 16-latki, która żyła pełnią, kochając Boga i ludzi. Uciekała przed oprawcą, wzywała pomocy. A kiedy w końcu miała umrzeć, pozostała wolna: wybrała życie piękne, choć krótkie.

Odkrywa to Kaśka, uczennica liceum aktorskiego, która wraz z koleżanką Magdą przygotowuje film dyplomowy. Narzucony przez nauczyciela temat początkowo budzi opory dziewczyn. Z czasem jednak, po części w wyniku fascynacji przystojnym klerykiem Przemkiem, odrzucają uprzedzenia i podejmują ryzyko. Bł. Karolina, w której rolę Kaśka ma się wcielić, staje się towarzyszką bohaterów w ich dojrzewaniu do wolności, odpowiedzialności i miłości szanującej wybory innych. A mają się z czym mierzyć: córka jest skonfliktowana z matką, małżonkowie po latach próbują odbudować zburzoną relację, Przemek przeżywa kryzys powołania, a jego dziadek – wiary.

Szkoda, że ograniczenia kinowej formy, także w jakimś stopniu scenariusz, odgrodziły widza od części przeżyć postaci z ekranu. Najważniejsze dzieje się w sercach, a możemy tylko się domyślać – bo tego nie zobaczymy – że w wewnętrznej walce w pewien sposób uczestniczy Karolina. Choć odważni debiutujący aktorzy dali z siebie wszystko, trudno oczekiwać od nich warsztatu tej miary, co u świetnego Jerzego Treli w roli dziadka Przemka.

„Karolina”, Polska 2014. Scenariusz i reżyseria: Dariusz Regucki. Występują: Marlena Burian, Karol Olszewski, Barbara Duda, Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus i inni. Producent: Stowarzyszenie „Rafael”.

Michał Ziółkowski
Idziemy nr 47 (479), 23 listopada 2014 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter