22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Badanie serca

Ocena: 0
853

Sarepta znajdowała się około 15 km na południe od Sydonu, w miejscu dzisiejszego Sarafand.

fot. Michael Longmire/ Unsplash

Eliasz udał się tam zgodnie z nakazem Pańskim, kiedy woda w potoku Kerit wyschła. Niektórzy ojcowie Kościoła widzieli w fenickiej kobiecie opisanej we fragmencie z Pierwszej Księgi Królewskiej symbol powszechnego wezwania do wiary, które dotyczy również ludów pogańskich. Wdowa wzięła sobie do serca słowa, które Bóg przekazał przez swojego proroka. Jezus przypomni o niej, stawiając pogankę jako wzór zawierzenia mieszkańcom Nazaretu, wykazując im brak wiary, co zanotował ewangelista Łukasz.

Do miejsca, o którym mowa w dzisiejszej Ewangelii, mogli wchodzić tylko Żydzi. Znajdowało się ono na wewnętrznym dziedzińcu świątyni jerozolimskiej i nazywano je czasem „dziedzińcem niewiast”, dla odróżnienia od placu dostępnego tylko dla mężczyzn i położonego bliżej środka budowli. W narożniku znajdowały się kosze na datki na kult i ofiary.

„Wdowi grosz” to określenie, które na stałe weszło do powszechnego użycia. Posługujemy się nim, gdy chcemy podkreślić czyjąś hojność serca. W jałmużnie nie chodzi o to, ile ktoś dał, ale o to, ile pozostawił dla siebie. Tym pewnie będzie ona się różniła od akcji charytatywnej, w której zależy na tym, aby zebrać jak najwięcej, zwykle na jakiś szlachetny cel.

Dzisiejsza Ewangelia przypomina o treści jednego błogosławieństwa z Jezusowego kazania na górze: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3). Ubogi to nie to samo co biedny. Ubogi to ten, kto to, co najważniejsze, ma u Boga, a nie w portfelu, na koncie czy w garażu. Bogactwo samo w sobie nie jest złe. Szybko jednak, przysłaniając Boga i drugiego człowieka, może stać się przeszkodą w drodze do zbawienia. Ale i niedostatek, którego doświadczy człowiek, niekoniecznie musi go uszlachetnić. Może stać się dla niego źródłem zazdrości, a nawet przyczyną popełnienia konkretnego zła.

Lektura dzisiejszej liturgii słowa poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, do czego przywiązane jest moje serce. W listopadzie, kiedy nawiedzając cmentarze, częściej niż zwykle snujemy refleksję o przemijalności życia, warto też zbadać swoje serce, nie tylko u kardiologa.

Naszym wdowim groszem w tym czasie może być modlitwa za zmarłych i ofiarowany w ich intencji odpust zupełny. Wykorzystajmy ostatnie dni oktawy, aby go uzyskać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter