23 września
środa
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chwała Boża w nas

Ocena: 0
1212

Bardzo dokładne śledztwo prowadzą faryzeusze w dzisiejszej Ewangelii. Chcą dociec prawdy o Jezusie, który objawia moc Ojca, czy raczej udowodnić, że rzekomy Syn Człowieczy nie zachowuje Prawa szabatu?

fox. xhz

Bardzo dokładne śledztwo prowadzą faryzeusze w dzisiejszej Ewangelii. Chcą dociec prawdy o Jezusie, który objawia moc Ojca, czy raczej udowodnić, że rzekomy Syn Człowieczy nie zachowuje Prawa szabatu? Kilkakrotnie przesłuchują Bogu ducha winnego młodzieńca, wzywają jego rodziców, szukają świadków czynu zabronionego – uzdrowienia w dzień szabatu. Zostawmy już faryzeuszy: przyzwyczailiśmy się, że szukają dziury w całym i spiskują wobec Jezusa.

Młodzieniec chorował od urodzenia. Żal ściska serce na widok niepełnosprawnego dziecka, zwłaszcza od urodzenia. Wiemy, że dywagacje z cyklu: „kto popełnił grzech”, „kara Boska” lub „dlaczego Bóg na to pozwolił” są bezsensowne. Jednak rozbraja mnie wyjaśnienie Jezusa: „aby w nim [w tym młodzieńcu] ukazały się dzieła Boże”. No i ukazała się potęga Boża! Wtedy. A dzisiaj?

Światłość przyszła na świat. Tyle że ludzie bardziej polubili ciemność niż światło (por. J 3,19b). Nie wyobrażamy sobie życia w ciągłej ciemności, gdzieś w tunelach albo w kanałach. Mnie klaustrofobia nie pozwala wejść nawet do górskiej jaskini. W półmroku wielu z nas odczuwa dyskomfort. W takim razie – dlaczego bez problemu trafiamy do łazienki, gdy się obudzimy w środku nocy? Idziemy po omacku, ale pamiętamy, gdzie co stoi. Przyzwyczailiśmy się do własnego pokoju i jego półmrok nam niestraszny. Jednak wystarczy wyjechać – i już nie tak łatwo znaleźć drogę po ciemku.

Narkoman albo bezdomny na dworcu wiedzą, że dobrze mieć rodzinę i piękny dom; pewnie wiedzą, że powinni stąd wyjść, iść do lekarza, zadbać o siebie i zacząć zarabiać. Jednak przyzwyczaili się do ciemności.

Jezus przychodzi z Dobrą Nowiną. Jego oferta otwiera nasze oczy, często zaślepione grzechem. Zbliża się do nas i chce uzdrawiać nasze spojrzenie na Boga, samych siebie i bliźnich. Jedna z piosenek TGD niesie przekaz: „Jego miłość zakrywa grzech. Bóg w łasce swej do nas zniżył się, pozostawił chwałę nieba, Jezus wycierpiał każdy trud, żebyś żył i już się nie bał”. Bóg chce hojnie dawać – otwierać, dotykać, przywracać…

Młodzieniec jasno opowiada się za Jezusem. Zanim został uzdrowiony, wykonuje polecenie Jezusa. Posłuszeństwo jest aktem wiary. Po całym dochodzeniu faryzeuszy przychodzi do Jezusa i oddaje Mu głęboki pokłon. Mimo że wcześniej Go nie znał, mógł się obawiać konsekwencji wykluczenia ze społeczności – stanowczo wyznaje wiarę w Mesjasza. „Zbudź się, o śpiący, powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus.” Młodzieniec dojrzale odpowiedział, co wydało konkretne owoce. W nim ukazała się chwała Boża. A we mnie i w Tobie – ukaże się chwała Boża?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest wikariuszem parafi i bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Środa, XXV Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 30, 5-9; Ps 119, 29 i 72. 89 i 101. 104 i 163; Łk 9, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter