31 października
sobota
Urbana, Saturnina, Krzysztofa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy ludzie się dowiedzą?

Ocena: 2.3
768

Zastanawiające: uczniowie uradowali się, gdy zobaczyli ręce i bok Mistrza. Czyżby musieli się upewnić, że stoi przed nimi Zwycięski Bohater Wielkiego Piątku?

fot. archiwum

Prawdopodobnie musieli naprać pewności, że to jest ich Mistrz, nie ktoś obcy. Dzięki pokazaniu „dowodu tożsamości” Jezus uniknął kłopotliwej sytuacji, jaka – zdaniem św. Grzegorza z ubiegłej niedzieli – miała miejsce w niebie po wniebowstąpieniu.

Pierwszym charyzmatem Ducha jest prawdziwe życie. Życie w najpełniejszym znaczeniu, w pierwotnym powołaniu człowieka, czyli ukierunkowane na Boga. Bez Boga jesteśmy podobni do żeglarza, który dobrze radzi sobie za sterem, potrafi przeciwstawić się sztormom, szybko płynie… Jednak im dłużej płynie, tym bardziej oddala się do celu swojej żeglugi. Dlaczego? Bo nie wie, dokąd płynie. Duch Święty jest Tym, który ukazuje jasny cel życia.

Nowe życie w Jezusie to nie jest (tylko) owoc ascezy albo ogromnego wysiłku naszej woli. Ono bierze się z cierpliwego napełniania się Duchem Świętym, który daje motywację, czyni nas wolnymi i uzdalnia do czynienia dobra.

Drugim charyzmatem Ducha jest jedność. „Wszystkim objawia się Duch dla wspólnego dobra.” Obrazowe porównanie wspólnoty do ludzkiego ciała jest aż nadto wymowne. Nie ma co się spierać, który element ludzkiego organizmu jest ważniejszy i bardziej niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Trzecim charyzmatem jest poczucie misji, czyli sensu życia. Tak jak Ojciec posłał Jezusa z misją do nas, tak nasz Mistrz posyła nas do reszty świata. Tego w zasięgu wzroku, niekoniecznie na krańce globu.

Znana jest pewnie opowieść o tym, jak Jezus wraca do nieba po zmartwychwstaniu. Na rękach i nogach są ślady ran zadanych w czasie krzyżowania. Archanioł Michał podchodzi do Niego i pyta: „Panie, czy oni wiedzą, jak bardzo ich ukochałeś?”. „Jest grupka, która wie” – odpowiada Jezus. „W takim razie jak chcesz powiedzieć o tym reszcie ludzkości?” „Powiedziałem Piotrowi, Jakubowi, Janowi i pozostałym Dwunastu – mówi spokojnie Jezus. – To oni będą musieli przekazać tę nowinę innym”. „Ale tak na serio, Jezu – Archanioł Michał czuje się poirytowany – co jeszcze zamierzasz w tej sprawie zrobić?”. „Nic. Jeśli oni nie powiedzą innym, świat się nie dowie.” „OK, Panie. Powiedz mi zatem, jaki masz plan zapasowy?” – indaguje Archanioł. „Nie ma żadnego planu zapasowego. Jeśli oni tego nie zrobią, świat nigdy nie pozna prawdy.”

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest wikariuszem parafi i bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 października

Sobota, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie bo jestem cichy i pokornego serca.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Flp 1,18b-26; Ps 42,2-3.5; Łk 14,1.7-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter