11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy ludzie się dowiedzą?

Ocena: 2.3
1299

Zastanawiające: uczniowie uradowali się, gdy zobaczyli ręce i bok Mistrza. Czyżby musieli się upewnić, że stoi przed nimi Zwycięski Bohater Wielkiego Piątku?

fot. archiwum

Prawdopodobnie musieli naprać pewności, że to jest ich Mistrz, nie ktoś obcy. Dzięki pokazaniu „dowodu tożsamości” Jezus uniknął kłopotliwej sytuacji, jaka – zdaniem św. Grzegorza z ubiegłej niedzieli – miała miejsce w niebie po wniebowstąpieniu.

Pierwszym charyzmatem Ducha jest prawdziwe życie. Życie w najpełniejszym znaczeniu, w pierwotnym powołaniu człowieka, czyli ukierunkowane na Boga. Bez Boga jesteśmy podobni do żeglarza, który dobrze radzi sobie za sterem, potrafi przeciwstawić się sztormom, szybko płynie… Jednak im dłużej płynie, tym bardziej oddala się do celu swojej żeglugi. Dlaczego? Bo nie wie, dokąd płynie. Duch Święty jest Tym, który ukazuje jasny cel życia.

Nowe życie w Jezusie to nie jest (tylko) owoc ascezy albo ogromnego wysiłku naszej woli. Ono bierze się z cierpliwego napełniania się Duchem Świętym, który daje motywację, czyni nas wolnymi i uzdalnia do czynienia dobra.

Drugim charyzmatem Ducha jest jedność. „Wszystkim objawia się Duch dla wspólnego dobra.” Obrazowe porównanie wspólnoty do ludzkiego ciała jest aż nadto wymowne. Nie ma co się spierać, który element ludzkiego organizmu jest ważniejszy i bardziej niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Trzecim charyzmatem jest poczucie misji, czyli sensu życia. Tak jak Ojciec posłał Jezusa z misją do nas, tak nasz Mistrz posyła nas do reszty świata. Tego w zasięgu wzroku, niekoniecznie na krańce globu.

Znana jest pewnie opowieść o tym, jak Jezus wraca do nieba po zmartwychwstaniu. Na rękach i nogach są ślady ran zadanych w czasie krzyżowania. Archanioł Michał podchodzi do Niego i pyta: „Panie, czy oni wiedzą, jak bardzo ich ukochałeś?”. „Jest grupka, która wie” – odpowiada Jezus. „W takim razie jak chcesz powiedzieć o tym reszcie ludzkości?” „Powiedziałem Piotrowi, Jakubowi, Janowi i pozostałym Dwunastu – mówi spokojnie Jezus. – To oni będą musieli przekazać tę nowinę innym”. „Ale tak na serio, Jezu – Archanioł Michał czuje się poirytowany – co jeszcze zamierzasz w tej sprawie zrobić?”. „Nic. Jeśli oni nie powiedzą innym, świat się nie dowie.” „OK, Panie. Powiedz mi zatem, jaki masz plan zapasowy?” – indaguje Archanioł. „Nie ma żadnego planu zapasowego. Jeśli oni tego nie zrobią, świat nigdy nie pozna prawdy.”

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest wikariuszem parafii bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter