13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dar zmartwychwstałego Jezusa

Ocena: 0
448

Miłosierdzie to słowo odmieniane dzisiaj przez wszystkie przypadki przez wszystkich, z biegiem lat nabiera ono coraz większej mocy i siły.

„Niewierny Tomasz”, Caravaggio

 

Ta sama wewnętrzna siła towarzyszyła samemu Jezusowi, gdy do zamkniętych w Wieczerniku apostołów przyszedł pomimo zamkniętych drzwi. Jak bardzo trzeba kochać, by przezwyciężyć nie tylko strach i ból konania na krzyżu, ale i całą materialną rzeczywistość?

Dzisiaj tak wielu ludzi pozostaje zamkniętych, odizolowanych, pogrążonych w tęsknocie i bólu. A Chrystus, tak jak wtedy, dobija się do ludzkiego serca i mówi: „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Właśnie to posłanie, misja jest jednym z najpiękniejszych odcieni miłosierdzia. Przecież nie będę umiał przebaczyć, jeśli nie wyjdę poza samego siebie, poza swój ból, egoizm, gorycz i strach.

Tomasz Apostoł jest właśnie przykładem, jak należy wyjść z siebie, poza strefę swojego komfortu, by dotykając ran Jezusa, odnaleźć siebie, własne powołanie i przeznaczenie. Zdumiewające jest to, że Jezus nie mówi do Tomasza: dotknij mojej ręki, twarzy, ale prosi, by wątpiący Tomasz dotknął ran, czyli miejsc, które bolą. Jezus, pozwalając się dotknąć, jednocześnie uzdrawia i wyzwala z ludzkiej niewiary, strachu i lęku, by człowiek ostatecznie został oczyszczony.

Gdy dzisiaj świat nas przekonuje, że aby zachować swoje życie i zdrowie, trzeba się zamknąć, odizolować, to często w takiej postawie nie ma miejsca na postawę Jezusa, który uczy, jak należy dokonywać prawdziwego uzdrowienia. Zawsze trzeba wyjść poza wewnętrzny komfort, poza samego siebie, a ostatecznie należy dać siebie. Tylko wtedy może przyjść łaska miłosierdzia, którą mogę przekazać, ale i którą mogę otrzymać.

Kończące słowa dzisiejszej ewangelii w jakiś sposób ukierunkowują nas na życie. Nie to życie ziemskie, przejściowe, ulotne i podobne do wiatru, ale życie wieczne, trwałe i nigdy niekończące się w Bogu. Warto postawić sobie zasadnicze pytanie: Które życie jest dla mnie cenniejsze, o które bardziej się staram? Jaką troskę przykładam do życia ziemskiego, a jaką do życia wiecznego?

Bez odpowiedzi na te pytania trudno będzie podjąć wysiłek, by ciągle wychodzić poza komfort własnego życia i dawać siebie innym. W tej ludzkiej naszej wędrówce zawsze pomocą jest sam Jezus, który nie tylko przechodzi przez ściany, by okazać Miłosierdzie, ale i pozwala dotknąć swoich ran, by uzdrowić i odmienić ludzkie życie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter