29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Piątek, XXIX Tydzień zwykły

Ocena: 4.85
557

Przemiana duchowa, do jakiej nas zachęca w obrazie przeciwnika i sądu, jest możliwa jedynie w osobistym kontakcie ze Słowem Bożym.

-teksty czytań-

fot. arch.www.idziemy.pl

komentarze Bractwa Słowa Bożego
autor: Klementyna Pawłowicz-Kot

Pierwsze czytanie: Ef 4, 1-6

List do Efezjan jest ostatnią, wielką syntezą teologiczną świętego Pawła. Zebrał w tym piśmie całą naukę o Kościele, nowym Ludzie Bożym, jakim stała się wspólnota chrześcijańska. List został napisany między 61 a 63 rokiem, w ostatnich latach życia Apostoła, kiedy przebywał w areszcie domowym w Rzymie. Fakty te eksponują wagę myśli Pawła i są zachętą do uważnego zagłębienia się w ich treść.

Po części dogmatycznej z rozdziałów 1-3, w rozdziale czwartym autor rozpoczyna nauczanie o postępowaniu ku dojrzałości wspólnoty chrześcijańskiej. W pierwszych sześciu wersetach skupia się na jedności, która nie polega na uniformizacji życia, ale na jedności głębszej. Jeden Duch, Pan, chrzest, wiara, nadzieja, a ostatecznie Bóg, są podstawą do budowania ważniejszej i innej jedności niż ta, którą się tworzy przez wspólną kulturę, język, przynależność czy zainteresowania.

Nicią łączącą w jedno Ciało, w jedną wspólnotę, jest harmonijne współistnienie – pokój, który jest utrzymywany dzięki właściwemu postępowaniu każdego chrześcijanina.

Psalm responsoryjny: Ps 24 (23), 1b-2. 3-4b. 5-6

Cały Psalm 24 jest hymnem na cześć Boga przedstawianego jako władca, który wchodzi do swej świątyni. Głównym tematem dzisiejszego fragmentu psalmu jest odpowiedź na pytanie: kto jest godny uczestniczyć w tej Królewskiej liturgii? To zaszczytne miejsce będzie udziałem „człowieka rąk nieskalanych i czystego serca”.

Ewangelia: Łk 12, 54-59

Jezus zarzuca swoim słuchaczom, że potrafią rozpoznawać znaki meteorologiczne, a nie potrafią zrozumieć Jego. Wychodząc z domu zdarza się, że sprawdzamy pogodę na komputerze lub w komórce, zamiast wyjrzeć przez okno. Porównując te dwie sytuacje, można wysnuć wniosek, że my współcześnie nie potrafimy nawet znaków meteorologicznych odczytać. Przestajemy myśleć, zdając się na urządzenia, informacje przygotowane w mediach i opinie innych.

Nie zrozumiemy, Kim jest Jezus, jeśli nie spotkamy się z Nim osobiście. Przemiana duchowa, do jakiej nas zachęca w obrazie przeciwnika i sądu, jest możliwa jedynie w osobistym kontakcie ze Słowem Bożym. Komentarze są pomocą, aby właściwie odczytać treść tekstu biblijnego i zrozumieć kontekst kulturowy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter