22 września
środa
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Sobota, XVI Tydzień zwykły

Ocena: 5
510

Dzisiejsza przypowieść o chwaście ukazuje walkę dobra ze złem. Bóg w swej dobroci sieje obficie, a szatan próbuje udaremnić Boże plany.

-teksty czytań-

fot.www.pixabay.com

komentarze Bractwa Słowa Bożego,
autor: o. Kazimierz Szałaj SVD

Pierwsze czytanie: Wj 24, 3-8

Podróżując rowerem po naszym pięknym kraju, mam wiele czasu na rozmyślanie o pięknie i mądrości stworzeń. Dziękuję Stwórcy za te wielkie dzieła, za pokarm i wodę potrzebną, by nie ustać w drodze. Dziękuję za to, że jestem wybrany, by być szczególną własnością Pana, za to, że jestem dzieckiem Bożym.

Po przejściu Morza Czerwonego, w trakcie długiej wędrówki Izraelitów po pustyni, Bóg chce zawrzeć przymierze ze swoim ludem. Wychodząc z tą inicjatywą, Pan nie zwraca się do pojedynczego człowieka, ale chce, by cały lud stał się Jego szczególną własnością. Mojżesz przekazuje słowa Pana, lud izraelski zobowiązuje się do ich przestrzegania i składa ofiary, a potem następuje obrzęd pokropienia krwią. Jest to kolejna prefiguracja, czyli starotestamentalna zapowiedź późniejszych wydarzeń. Jezus Chrystus, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował (J 13,1) i rozszerzył przymierze zawarte z narodem wybranym na wszystkich ludzi dobrej woli. W czasie Ostatniej Wieczerzy nasz Pan nawiązuje do wydarzeń pod Synajem i zanurza nas w swojej zbawczej krwi. Jest to Nowe Przymierze.

Każdy z nas może odpowiedzieć na łaskę Chrystusa. Przez wierność i miłość do Boga i bliźniego możemy zamieszkać w Domu Pana po najdłuższe czasy, czyli dostąpić łaski zbawienia. Od patronki dnia dzisiejszego, św. Kingi, uczmy się powierzać siebie Bogu i służyć bliźniemu.

Psalm responsoryjny: Ps 50, 1b-2. 5-6. 14-15 (R.: por. 14a)

Dzisiejszy psalm wzywa nas do wdzięczności Bogu, do składania Mu ofiary poprzez życie przepełnione miłością i zgodne z przykazaniami. Nie można oddzielać kultu od moralności, praktyk duchowych od postępowania. Nasze życie religijne powinno łączyć się z naszym życiem codziennym. Mówiąc inaczej – nasza codzienność powinna być przeniknięta religijnością. W rzeczywistości nowotestamentalnej ofiara chwały to kult w Duchu i prawdzie (J 4,23). To Eucharystia powinna być naszą siłą i mocą do codziennego życia. To Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego ( z Konstytucji o liturgii świętej „Sacrosanctum concilium” Soboru Watykańskiego II).

Ewangelia: Mt 13, 24-30

Dzisiejsza przypowieść o chwaście ukazuje walkę dobra ze złem. Bóg w swej dobroci sieje obficie, a szatan próbuje udaremnić Boże plany. Patrząc z innej strony, można tu też odnaleźć ludzką skłonność do dobra i zła. Każdy z nas ma swoje wady i zalety, dobre i złe strony. Pan Bóg jednak zawsze daje nam szansę nawrócenia, bo nie chce śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił i miał życie (Ez 33, 11). Chrześcijanin nie powinien nikogo potępiać – Kościół to wspólnota, która obejmuje też grzeszników. Można rzec nawet, że jest to święty Kościół grzesznych ludzi. Ostateczna kara i sąd należą do Boga i to On zdecyduje o ich czasie. My prośmy o łaskę nawrócenia dla nas i dla całego świata. Amen.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Środa, XXV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
w niewoli naszej nie opuścił nas Bóg nasz
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 9,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter