21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Środa - VII tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy

264

Czy rzeczywiście tak jest, że ktoś, kto czyni cuda w imię Jezusa, nie może się od Niego odwrócić? Zdaje się, że Pan Jezus myśli o nas lepiej, niż my sami o sobie i o sobie nawzajem.

Tekst czytań

Fot. cathopic.com

 

komentarze Bractwa Słowa Bożego,
autor: o. dr hab. Waldemar Linke CP

Pierwsze czytanie: Jk 4, 13-17

Nasze doczesne zamierzenia, plany, życiowe rachuby należy wziąć w nawias, którego jedną częścią jest: „jeżeli Pan zechce”, a drugą: „jak będziemy żyli”. Jest jasne, że to, co doczesne, musi zawierać się w doczesności. Niby to oczywiste, ale ważne jest, by sobie o tym przypominać, ponieważ bardzo łatwo zapominamy o istotnej cesze tego, co doczesne: przemijalności. Absolutyzujemy doczesność, by zrelatywizować znaczenie tego, co jest wartością absolutną. Tą zaś jest wola Boża. Często pytamy o to, co mamy zrobić, jakiego wyboru życiowego dokonać? Chcemy, żeby Bóg wskazał nam receptę na życiowy sukces. Jego wolą nie jest, bym kupił zielony samochód lub czerwony, ani nie to, bym kupił samochód lub rower. Jego wolą jest zbawienie świata, otwarcie się każdego człowieka i wszystkich społeczności na Jego miłość. Do rozeznania dobra i zła dał nam sumienie: światło umysłu i zdolność współodczuwania z innymi. Sumienie mówi nam, czasem wyraźniej niż byśmy chcieli, co jest dobre, a co złe. Łatwo zastępujemy odczytywanie prostych wartości etycznych pleceniem warkoczyków z korzystnych lub niekorzystnych konsekwencji naszego działania lub zaniechań. Ale dobro i zło są w tym, co robimy, a nie w scenariuszach opartych na rachunku prawdopodobieństwa lub intuicji. 

Psalm responsoryjny: Ps 49, 2-3. 6-7. 8-10. 11

Tylko Bóg jest zbawicielem, nikt nie może zbawić się sam: te proste stwierdzenia powracają w całej Biblii wypowiedziane na różne sposoby. Jednak powtarzanie tych słów jest konieczne, ponieważ łatwo zapominamy o tych elementarnych wytycznych teologii zbawienia. Łatwo nam przychodzi założyć, że jesteśmy dla siebie ochroną i gwarancją bezpieczeństwa. Dopiero doświadczenie śmierci, która dosięga wszystkich i stawia pytanie o sens ludzkiego doświadczenia, sprawia, że naszą nadzieję kierujemy ku Bogu.

Ewangelia: Mk 9, 38-40

Czy rzeczywiście tak jest, że ktoś, kto czyni cuda w imię Jezusa, nie może się od Niego odwrócić? Zdaje się, że Pan Jezus myśli o nas lepiej, niż my sami o sobie i o sobie nawzajem. On mierzy nas swoją prostolinijnością, której nam niestety brakuje. A jednak wierzy nam, liczy na to, że będziemy uczciwi, lojalni wobec Niego i Jego miłości. Nadajemy często słowu lojalność odcienie służalczości i koniunkturalizmu. Pierwotnie znaczyło ono poszanowanie dla zasad, uczciwość. On zatrzymał się przy tym znaczeniu. Ile kosztowała Go ta naiwność? Kosztowała Go zdradę Judasza, zaparcie się Piotra, ucieczkę uczniów, moją i twoją niewdzięczność. A On wciąż liczy na to, że zachowamy się jak należy.

PODZIEL SIĘ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter