25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwszy cud

Ocena: 0
667

Po próbie na pustyni Jezus powraca do kraju swojego dorastania – Galilei.

fot. Burkhard Kaufhold/Unsplash

Momentem zwrotnym i początkiem nowego etapu działalności staje się uwięzienie Jana Chrzciciela. Udaje się do Kafarnaum – miasta, które w I w. miało pewne znaczenie i było większe od wioski Nazaret. Położone na północno-zachodnim brzegu Jeziora Galilejskiego, rozwijało się dzięki rybołówstwu i przebiegającemu nieopodal rzymskiemu traktowi handlowemu Via Maris, drodze łączącej Galileę z Syrią. Ewangelista Mateusz interpretuje tę zmianę miejsca pobytu jako wypełnienie Izajaszowego proroctwa, gdy pokolenia Zabulona i Neftalego zajmowały właśnie ziemię na północ i zachód od Jeziora Galilejskiego. Jednak znajomość geografii Palestyny nie jest tu najważniejsza. Istotne jest, że Galilea znalazła się pod znacznie silniejszym wpływem innych ludów. Stąd mowa o pogaństwie, do którego później Jezus pośle uczniów, aby kontynuowali Jego misję. On skupia się na razie na Żydach, żyjących pod silnymi oddziaływaniami innych kultur.

Młodzi ludzie lubią dziś wszystko skracać, nawet słowa przywitania i pożegnania. Takie streszczenie Jezusowego nauczania zawarł Ewangelista w zdaniu: „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie”. To taki tweet Jezusa. Zdjęcie tego wydarzenia na Instagramie mogłoby zostać otagowane hasztagiem #boski połów, w nawiązaniu do dalszego fragmentu dzisiejszej Ewangelii relacjonującego powołanie pierwszych uczniów.

Jezus rewolucjonizuje szkołę rabinacką. Zwykle to uczniowie wybierali rabbich na swoich mistrzów. Mesjasz przyjmuje nową i oryginalną metodę: sam wybiera. Powołuje tak skutecznie, że Szymon i Andrzej natychmiast zostawiają sieci i idą za Nim. Sieci były nie tylko narzędziem ich pracy – one były gwarantem ich przeżycia. Dwaj kolejni bracia powołani przez Jezusa, Jakub i Jan, zostawiają nie tylko swoje zajęcie, ale nawet łódź i ojca. Natychmiast podejmują decyzję o zerwaniu z dotychczasowym życiem.

Jezus w pierwszym seminarium, które osobiście dziś założył, poddaje uczniów formacji. Stają się oni nie tylko słuchaczami Ewangelii i nauczania Galilejskiego Mistrza, lecz także świadkami leczenia fizycznych i duchowych chorób. I to pewnie to ostatnie doświadczenie najmocniej przyciąga liczne tłumy, już nie tylko z Galilei, ale też z Dekapolu, czyli federacji dziesięciu hellenistycznych miast, Jerozolimy, Judei i Zajordania.

Wśród cudów dokonanych przez Jezusa wymienia się najczęściej przemienienie wody w wino, rozmnożenie chleba i ryb na pustyni, liczne uzdrowienia, egzorcyzmy, a nawet wskrzeszenia. Za pierwszy cud Jezusa opisany w Ewangelii w narracji św. Mateusza możemy uznać dzisiejsze wydarzenie znad Jordanu – powołanie pierwszych uczniów, którzy pozytywnie odpowiadają aktem woli na łaskę, którą obdarował ich Chrystus. Odpowiedź wiąże się z radykalną zmianą. Taką zmianę również można potraktować w kategorii cudu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter