26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Teraz

Ocena: 5
758

Święty Paweł w drugim liturgicznym czytaniu zaczerpniętym z Listu do Rzymian poucza nas: „Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas niż wtedy, gdy uwierzyliśmy”.

fot. Waldemar Brandt/Unsplash

Chciałbym w pierwszą niedzielę Adwentu, radosnego czasu oczekiwania i przygotowania, zwrócić uwagę na przysłówek „teraz”. Nie jutro, nie później, nie zaraz, ale już. Wielu ludzi wcale nie żyje „dziś”, ale „wczoraj” bądź „jutro”. Zawieszeni między tym, co było, a tym, co może jeszcze być, tracą to, co jest.

Często się zdarza, że niezamknięta przeszłość pochłania nas na tyle, że odbiera radość, satysfakcję, a nawet chęć do działania, pracy, podejmowania wyzwań. Rozgrzebujemy historię i nie potrafimy zrobić ani jednego kroku naprzód.

Inni pogrążają się w niebycie zmarnowanych szans i okazji, zastanawiając się, co by było, gdyby. Tak skupiają się na przyszłości, a czasem nawet strachu przed jej nadejściem, że marnują swoją teraźniejszość.

Wracając do Pawłowego sformułowania „zbawienie jest bliżej nas niż wtedy, gdy uwierzyliśmy”, zastanówmy się, czy rzeczywiście rozwijamy naszą wiarę. Co robimy, by tak się stało? Gdzie i jak często szukamy spotkania z Bogiem? Jak wygląda korzystanie z sakramentów? Co czytamy, oglądamy i o czym rozmawiamy? Taki rachunek sumienia na początku Adwentu pozwala nie zmarnować ani chwili. Wykorzystać szansę teraz, a nie potem.

Zdarza się, że duszpasterze ustalają rekolekcje i spowiedź adwentową w swoich parafiach jak najbliżej uroczystości Narodzenia Pańskiego, co pozwala jak najlepiej przeżyć czas Wcielenia Bożego Syna. Nie pozwala to jednak wykorzystać najpełniej czasu przygotowania. Przeżywanie nawrócenia już na początku Adwentu może sprawić, że zawalczymy również o ten czas oczekiwania, aby wytrwać w łasce uświęcającej aż do Bożego Narodzenia. Jeśli nawet się nie uda, wiemy, co zrobić i jak szybko naprawić sytuację.

Niech Jezusowe wezwanie z dzisiejszej Ewangelii: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” będzie dla nas zachętą do wykorzystania teraz szansy, jaką właśnie otrzymujemy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter