4 grudnia
niedziela
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ufajmy Jezusowi

Ocena: 0
650

Liturgia Mszy świętej obecnej niedzieli przypomina nam opis przekazany przez św. Jana, dotyczący pierwszego znaku dokonanego przez Jezusa na początku publicznej działalności.

Paolo Veronese | "Wesele w Kanie" (fragment obrazu)

Podczas przyjęcia weselnego w Kanie, kiedy okazało się, że zabrakło wina, Chrystus Pan dokonał przemiany wody w wino – dzięki czemu „objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie” (J 2, 11b), jak relacjonuje nam ewangelista.

W naszej refleksji nad tym opisem zatrzymajmy się przy postępowaniu odpowiedzialnych za obsługę przyjęcia. Otrzymali oni wskazanie od Maryi, która również była obecna na tym weselu. Zwróciła się do Syna, mówiąc Mu o trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się organizatorzy przyjęcia. Następnie w krótkich słowach powiedziała sługom: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5b).

Trzeba zauważyć, że słudzy okazali wyjątkowe posłuszeństwo owym słowom. Jezus polecił im napełnić znajdujące się tam stągwie wodą. Mimo tego, że byli świadomi braku wina i nie widzieli sensu przynoszenia i nalewania wody do stojących naczyń – spełnili polecenie Zbawiciela. Podkreśla to św. Jan, kiedy mówi, że stągwie zostały napełnione „aż po brzegi”. Kolejne polecenie Chrystusa – aby zanieść gospodarzowi wesela (odpowiedzialnemu za organizację przyjęcia) zaczerpniętego z tych naczyń płynu – także nie było zrozumiałe, a ponadto mogło narazić obsługę weselną na skarcenie… Również i to polecenie Jezusa zostało przez sługi spełnione. Okazało się wtedy, że woda stała się wybornym winem i że warto było zaufać Jezusowi, spełniając Jego polecenia – nawet trudne i niezrozumiałe w świetle ludzkiej logiki.

Tę sytuację opisaną przez św. Jana spróbujmy przyjąć jako wskazanie i podpowiedź dla nas w odniesieniu do różnych sytuacji naszej codzienności, a nawet do całości naszego życia. Wskazanie dane przez Maryję posługującym podczas godów weselnych jest również nauką przekazaną nam przez naszą Matkę. Ona także do nas mówi, byśmy w codziennym życiu starali się realizować słowo Jej Syna, Jezusa. Maryja podpowiada nam, że trzeba zaufać Jego słowom i starać się według tej nauki kształtować nasze postępowanie w konkretnych sytuacjach życia. Patrząc po ludzku, może się nam nieraz to słowo Jezusa wydać trudne do zrozumienia czy wykonania. Prośmy wtedy Zbawiciela o pomoc w zgłębianiu Jego nauki oraz o odwagę jej realizacji – by było to także świadectwem naszej wiary i przynależności do grona Jego uczniów.

Zaufajmy Chrystusowi Panu i podążajmy po drogach życia ścieżkami Jego Dobrej Nowiny tak, jak nas uczy Maryja, nasza Matka i Królowa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest kapłanem diecezji łomżyńskiej,
kapelanem opactwa benedyktynek w Łomży

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 4 grudnia

Niedziela, II tydzień Adwentu
Przygotujcie drogę Panu,
prostujcie ścieżki dla Niego;
wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 3,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Radykalizm i pokora

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter