21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"L'Osservatore Romano" także w ojczyźnie Franciszka

Ocena: 0
863

W piątek 30 grudnia w Buenos Aires ukazała się argentyńska wersja watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

Pierwszy numer – w nakładzie 37 tys. egzemplarzy – jest rozprowadzany wraz ze stołecznym dziennikiem „Perfil” i liczy 16 stron, z których dziewięć to przedruk wiadomości z istniejącej już prawie pół wieku hiszpańskojęzycznej wersji gazety watykańskiej, a pozostałe strony są poświęcone sprawom miejscowym.

Na okładce nowego pisma zamieszczono odręczny list i przesłanie byłego arcybiskupa stolicy, a obecnie papieża ze słowami zachęty i duchowego wsparcia tego dzieła.

Celem pojawienia się nowej wersji jest – jak zapewniają jej twórcy – umożliwienie rodakom papieża zapoznawanie się z jego nauczaniem w sposób bezpośredni, bez pośrednictwa innych mediów, które niekiedy zniekształcają myśl i znaczenie jego wypowiedzi.

Jest to „wielka nowość w dziejach [tego] czasopisma Stolicy Apostolskiej” – napisał w specjalnym tekście do pierwszego numeru redaktor naczelny głównego wydania dziennika Giovanni Maria Vian. Zaznaczył, że inną nowością jest fakt, iż redaktorem naczelnym wersji argentyńskiej został teolog i biblista protestancki Marcelo Figueroa, co – zdaniem Viana – podkreśla ekumeniczny wymiar nowego pisma, tak bliski Franciszkowi.

W pierwszym numerze zamieszczono też artykuły m.in. abp. Victora Manuela Fernandeza – rektora stołecznego Argentyńskiego Uniwersytetu Katolickiego, rabina Abrahama Skorki i miejscowego teologa katolickiego Carlosa Galliego.

W rozmowie z krajową agencją prasową Télam Figueroa zapowiedział, że „misją «L’Osservatore Romano» jest informowanie o powszechnym posłannictwie papieża, co czyni z tego tytułu jedyny w swoim rodzaju dokument dziennikarski”. W artykule wstępnym napisał, że „Franciszek jest Argentyńczykiem i zasługuje na to, aby go wiernie rozumiano w jego umiłowanym kraju”. Dodał, że „jest to zadanie, którego nie można odkładać i nie może być nieocenione”.

Poparcia nowej inicjatywie udzieliła Argentyńska Konferencja Biskupia, która „z nadzieją” przyjęła pojawienie się pisma, podkreślając, że „przyczyni się to do całościowego zrozumienia nauczania papieża”.

Wydania grudniowe, styczniowe i lutowe będą miały charakter specjalny, ale od marca 2017 r. argentyńska wersja dziennika watykańskiego będzie się ukazywać jako tygodnik.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter