6 grudnia
niedziela
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czyje będą media?

Ocena: 5
557

Niedawno pojawiła się informacja, że PKN Orlen prowadzi rozmowy w sprawie kupna spółki Polska Press, będącej właścicielem większości gazet regionalnych w naszym kraju. To by mogło oznaczać, że rządzący zrezygnują z tak zwanej dekoncentracji mediów, a zadowolą się przejęciem przez państwową firmę dużego segmentu prasy.

fot. Wojciech Świątkiewicz

Jednocześnie wiadomo, że Orlen zamierza kupić RUCH. To zaś prowadziłoby do wejścia polskiego giganta naftowego na rynek mediów. I tak stacje benzynowe, które są punktami sprzedaży gazet, w przyszłości mogłyby skutecznie promować gazety, których Orlen byłby właścicielem. Podobnie mógłby robić ważny dystrybutor gazet, jakim jest właśnie RUCH.

Tyle że dzienniki regionalne nie mają się najlepiej. Dane na koniec 2019 r. pokazują, że najlepsza w Polska Press „Gazeta Pomorska” (Bydgoszcz) sprzedawała średnio 25 tys. egzemplarzy dziennie, ale np. „Gazeta Współczesna” (Białystok) zaledwie 3,3 tys. Epidemia koronawirusa tylko pogorszyła sytuację. Nikt nie potwierdza, że rozmowy z właścicielami Polska Press się toczą, ale docierają różne pogłoski, np. że Orlen nie przejmie serwisów internetowych, tylko gazety papierowe. A to inwestycja bardzo niepewna. Ponadto państwowa spółka nigdy nie jest najlepszym właścicielem – a zwłaszcza nie wiadomo, czy w gazety i ich treść nie zechcą wtrącać się politycy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 43 (783), 25 października 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 11 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 6 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 40, 1-5. 9-11; Ps 85, 9-14 ;2 P 3, 8-14; Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Misja Jana Chrzciciela - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter