20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ewangelia i media

Ocena: 0
1936
We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Ełckiej odbyło się III interdyscyplinarne sympozjum naukowe „Wierzyć Ewangelii – wierzyć mediom”. Sympozjum rozpoczęło się wystąpieniem ks. dr. Antoniego Skowrońskiego, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Przywitano przybyłych gości w składzie: ks. dr Zbigniew Skuza, ks. dr Marek Jeziorański, ks. dr hab. Józef Kloch, ks. dr Marcin Sieńkowski, ks. dr Mirosław Chmielewski, mgr Zuzanna Hołubowicz.

Ks. dr Marcin Sieńkowski, który wygłosił prelekcję „Wiara a inne typy poznania”, wyjaśniał pojęcia poznania, stwierdzając, że „nie ma wiary bez rozumu”. Credere Deum – wierzyć, że jest Bóg, Credere Deo – wierzyć Bogu, Credere in Deum – wierzyć w Boga po to, by się z Nim zjednoczyć. Odpowiedź na tytułową kwestię sympozjum „Wierzyć Ewangelii – wierzyć mediom” jest oczywista: objawienie Boga zawieść nie może, jest pewne, natomiast człowiek człowieka może wprowadzić w błąd.

Ks. dr Zbigniew Skuza wygłosił prelekcję „Dlaczego dziś nie możemy nie głosić Ewangelii ani bez niej żyć?”. Zastanawiał się, czy dziś w Kościele Ewangelia przypadkiem się nie „przejadła”, czy nie stała się zbyt nieatrakcyjna jak na dzisiejsze czasy. Głoszenie Ewangelii – wyjaśnił – jest konsekwencją faktu, że istnieje Królestwo Niebieskie. Św. Paweł mówi jeden jedyny raz: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor 9, 16).

Media są potężnym środkiem ewangelizacji, ale również ogromnym środkiem dezinformacji.

Wystąpienie „Homo medialis jako adresat komunikacji wiary” wygłosił ks. dr Mirosław Chmielewski. Współczesny człowiek jest „zanurzony w oceanie mediów” – powiedział – a społeczeństwo medialne jest „zmediatyzowane”, czyli komunikacja następuje poprzez media. Media tworzą kulturę, informacja jest produktem. Komunikacja następuje poprzez telefony, komputery itp. To media dzisiaj bawią, uczą, leczą… „Homo medialis” jest nie tylko odbiorcą, lecz także twórcą kultury medialnej. Ewangelizacja to spotkanie z człowiekiem, mamy być obecni w mediach, bo tam są ludzie. Powinniśmy być zalogowani, by dotrzeć do ludzi tam obecnych.

Czwartą konferencję, „Wychowanie do odpowiedzialnego korzystania z mediów”, wygłosił ks. dr Marek Jeziorański. Wychowanie ma doprowadzić do wyznaczonego celu – powiedział – budując wartości, które człowiek młody uznaje za ważne. Młody człowiek chce mieć wszystko! Chce mieć rodzinę, prestiż, pieniądze, ciekawe życie. Jedyne, z czego może zrezygnować, to spokojne życie, byleby mieć resztę. Zmiana pokoleniowa jest więc bardzo widoczna. Bycie on-line jest normalną przestrzenią funkcjonowania życia. Internet to pewien element środowiska wychowawczego. Wychowawca ma coraz mniejszy wpływ na kontrolę obecności wychowanka w Internecie. Spowodowane jest to tym, że wychowanek lepiej porusza się w tym medium i łatwiej mu oszukać swojego opiekuna. Zmiana myślenia musi opierać się na wiedzy – pojawia się nowa rzeczywistość, której chcemy czy nie chcemy musimy się uczyć. Potrzebne jest też odpowiednie nastawienie emocjonalne.

Referat „Media społecznościowe szansą poznania Boga” wygłosił ks. dr hab. Józef Kloch. Boga można odnaleźć w mediach. Pewna kobieta odnalazła Boga i przyjęła chrzest, została również tercjarką dominikańską, słuchając Radia Watykańskiego i robiąc sobie notatki ze słuchanych audycji.

Założenie pierwsze: Internet to, choć świetne, tylko narzędzie. Ważniejsze jest świadectwo realnego życia niż życie w świecie wirtualnym. Założenie wtórne: Sieć to tylko narzędzie, musimy być tam obecni jako chrześcijanie.

Chociaż rzeczywistość wirtualna nie może stać się zamiennikiem prawdziwej wspólnoty ludzkiej, to może ona dać w pewien sposób poczucie solidarności z prześladowanymi chrześcijanami w krajach muzułmańskich czy rodakami w diasporze. Siedząc u siebie w domu, można komuś pomóc. Internet może prowadzić do świętości. Świat pozna Dobrą Nowinę, gdy będzie przestrzeń do jej przekazania – takim miejscem na pewno jest Internet.

Dyskusji przewodzili ks. dr Antoni Skowroński, rektor ełckiego seminarium, oraz mgr Zuzanna Hołubowicz. Pytania nawiązywały do poszczególnych referatów, często rozwijając myśli, które ze względu na ograniczony czas nie mogły być omówione.

Przedstawiciele wszystkich specjalizacji zgodnie uznali, że najważniejsza jest wiara w Ewangelię, gdyż to ona jest podstawą życia chrześcijańskiego. Media mogą być narzędziem ewangelizacji, trzeba tylko umieć z tego narzędzia korzystać, co – jak podkreślono – wychodzi nam coraz lepiej. Ale media społecznościowe, telewizja, radio nie zastąpią osobistego świadectwa o relacji z Jezusem Chrystusem. Młodzi ludzie bardzo szybko wyczują fałsz. Trzeba być autentycznym, bo tylko prawda przyciąga.

Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem bp. Romualda Kamińskiego, biskupa pomocniczego diecezji ełckiej.

ks. Tomasz Kopiczko
Idziemy nr 6 (489), 8 lutego 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter