Media Ameryki Łacińskiej wiele miejsca poświęcają rozpoczynającej się dzisiaj wizycie apostolskiej papieża w Chile i Peru.
Dziennikarze koncentrują się szczególnie na konflikcie z ludem Mapuche i skandalami nadużyć seksualnych w Chile ale także na trosce papieża o ochronę środowiska naturalnego oraz konflikt Chile z Boliwią o dostęp do morza.
Zbliżony do kręgów rządowych boliwijski dziennik "El Dia" spekuluje, czy Franciszek wykorzysta wizytę w Chile, aby oba kraje nakłonić do bezpośrednich rozmów w konflikcie o odzyskanie przez Boliwię dostępu do morza.
Po upływie 132 lat od zakończenia wojny chilijsko-boliwijskiej, znanej powszechnie jako konflikt o Pacyfik, albo "wojną o saletrę" (1879-1884), prezydent Evo Morales domaga się rewizji granic obu państw, co pozwoliłoby na odzyskanie przez jego kraj dostępu do Oceanu Spokojnego. Niestety, wszystkie ugrupowania polityczne w Chile nie są w żadnym wypadku gotowe do ich podjęcia.
W Argentynie, ojczyźnie papieża, dziennik "Clarin" jest zaniepokojony niedawnymi atakami na katolickie kościoły w Chile. "Jak dotychczas podczas żadnej z podróży papieża po Ameryce Łacińskiej nie dochodziło do tak gwałtownych incydentów jak teraz w Chile" - czytamy w gazecie, która odnosi się do obrzucania w ostatnich dniach świątyń torbami z farbą.
Z kolei stacja telewizyjna CNN Chile szeroko donosi o przypadkach wykorzystywania seksualnego przez duchownych w chilijskim Kościele. Dyrektor komitetu organizacyjnego papieskiej wizyty o. Osvaldo De Castro uważa, że papież wypowie się na ten temat. "Nie da się nie odnieść do problemem nadużyć" - powiedział o. De Castro w wywiadzie.
Wszystkie główne gazety w Chile w swoje weekendowe i dzisiejsze wydania poświęciły papieskiej wizycie. Gazeta "La Tercera" przeprowadziła wywiad z kard. Ricardo Ezzatim, metropolitą Santiago de Chile, który powiedział m. in.: "Papież spotka Kościół w kryzysie, ale kryzysie, który jest błogosławieństwem". Kościół katolicki w Chile doświadcza, podobnie jak w wielu innych krajach, spadku liczby wierzących. Coraz więcej osób uważa się za agnostyków.
W Peru, drugim etapie podróży papieża na kontynent latynoski, gazeta "La Republica" oczekuje na oświadczenie Franciszka w sprawie walki z ubóstwem. "Peru udało się uwolnić od spirali ubóstwa. Polityka makroekonomiczna zapewniła zrównoważoną politykę społeczną i zaufanie inwestorów" - przypomina peruwiański dziennik.