2 sierpnia
poniedziałek
Kariny, Gustawa, Euzebiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lorem ipsum

Ocena: 0
883

Pusta gadanina wypełnia przestrzeń w prasie i telewizji.

fot. pixabay.com/CC0

Nieznany drukarz w XV w. wypełnił próbną książkę tekstem, który do dziś jest stosowany jako przykładowy wypełniacz w poligrafii. Tekst spopularyzował się w latach 60. XX w. dzięki arkuszom Letrasetu zawierającym jego fragmenty. Pod koniec lat 90. tekst zaczął być używany przemyśle elektronicznym i w oprogramowaniach przeznaczonych do realizacji druków na komputerach osobistych.

Dlaczego taki tekst? Ogólnie znana teza głosi, że użytkownika może rozpraszać zrozumiała zawartość strony, kiedy ten chce zobaczyć sam jej wygląd. Jedną z mocnych stron używania Lorem ipsum jest to, że ma ono wiele różnych kombinacji zdań, słów i akapitów, w przeciwieństwie do zwykłego: „tekst, tekst, tekst”, sprawiającego, że wygląda to zbyt czytelnie. Wielu webmasterów i designerów używa Lorem ipsum jako domyślnego modelu tekstu. Wpisanie w internetowej wyszukiwarce lorem ipsum spowoduje znalezienie wielu stron, które wciąż są w budowie.

W przeciwieństwie do rozpowszechnionych opinii, Lorem ipsum nie jest tylko przypadkowym tekstem. Ma korzenie w klasycznej literaturze łacińskiej z 45 r. przed Chrystusem. Pochodzi z fragmentów De Finibus Bonorum et Malorum, czyli „O granicy dobra i zła”, dzieła napisanego przez Cycerona. Była to popularna rozprawa na temat etyki w czasach renesansu. Przez lata niektóre wersji Lorem ipsum ewoluowały, czasem przez przypadek, czasem specjalnie. Niektóre wersje powstały pod wpływem dodanego humoru czy przypadkowych słów, które w najmniejszym stopniu nie przypominają istniejących łacińskich. Dlatego gdy się chce tego tekstu używać, trzeba uważać, skąd się go bierze, bo wewnątrz mogą być „dziwne” wstawki.

Obecnie mamy też internetowe generatory Lorem ipsum. Można w nich wybierać różne opcje, np. Lorem ipsum klasyczny, Pan Tadeusz, Nowomowa, Kant rozprawa… Generator używa różnych słów, w kontekście wielu znanych sentencji z wybranej wersji, by wygenerować tekst odpowiednio wyglądający. To wszystko czyni „nasze” Lorem ipsum wolnym od powtórzeń, humorystycznych wstawek czy niecharakterystycznych słów.

Teksty te oczywiście nie mają żadnego sensu. Niestety, przypominają pustą gadaninę, która tak się rozpowszechniła dzięki zapotrzebowaniu wypełnienia przestrzeni w prasie czy telewizji. W kontekście takiego gadulstwa zrozumiałe jest wezwanie Jezusa do poszanowania daru mowy, którym człowiek został obdarzony: „A powiadam wam: z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu” (Mt 12,36).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Euzebiusza z Vercelli, biskupa albo wspomnienie św. Piotra Juliana Eymarda, prezbitera
Mój lud nie posłuchał mego głosu.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 14, 13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter