– Abonament RTV opłaca obecnie tylko 13 proc. gospodarstw domowych. Zwiększone wpływy z jego tytułu mają poprawić i ustabilizować finansowanie zadań mediów publicznych. Chodzi o to, by można było realizować misję publiczną bez ulegania presji komercyjnej – opisuje projekt nowej ustawy o abonamencie RTV wiceminister kultury Paweł Lewandowski
Z Pawłem Lewandowskim, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, rozmawia Ewelina Steczkowska
Co zakłada nowa ustawa o abonamencie RTV?
W projekcie nowelizacji ustawy abonamentowej do procesu rejestracji odbiorników i identyfikacji ich użytkowników zostali włączeni dostawcy telewizji płatnej. To z jednej strony uprości rejestrację odbiorników, a z drugiej poprawi skuteczność poboru abonamentu RTV. Dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników i przekazywać je Poczcie Polskiej, która nadal będzie zajmowała się rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień.
Jednocześnie ustawa wprowadzi abolicję dla zalegających z opłatami abonamentowymi, ponieważ zostali oni wprowadzeni w błąd przez poprzednią władzę, która zachęcała do niepłacenia abonamentu.
Co oznacza dla gospodarstw domowych wejście tej ustawy w życie?
Ustawa nie nakłada na obywateli żadnych nowych obowiązków. Abonament nadal będą musiały opłacać gospodarstwa domowe posiadające odbiornik, który umożliwia natychmiastowy odbiór programów. Zmiany – pozytywne – polegają na uproszczeniu rejestracji odbiorników i wspomnianej abolicji, która obejmie ponad 2 mln gospodarstw domowych.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (598), 19 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 29 marca 2017 r.