23 września
sobota
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O korzystaniu z mediów w służbie powołaniom

Ocena: 0
489

Korzystanie z mediów w służbie powołaniom było głównym tematem Krajowej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań w Polsce. Spotkanie miało miejsce od 17 do 19 lutego w Warszawie. Przewodniczył mu bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.

Fot. Episkopat News

W Krajowej Kongregacja Duszpasterstwa Powołań w Polsce uczestniczyło blisko 120 osób reprezentujących duszpasterstwo powołań w diecezjach, zakonach i zgromadzeniach zakonnych żeńskich i męskich.

Gościem pierwszego dnia obrad był bp Grzegorz Suchodolski, który omówił stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, ze szczególnym uwzględnieniem obecności tematyki powołaniowej na tym wielkim spotkaniu młodych. Zachęcił wszystkich do towarzyszenia młodym w odkrywaniu powołania podczas spotkań młodych w diecezjach, polskiej młodzieży pielgrzymującej do Lizbony.

Drugi i trzeci dzień kongregacji poświęcony był tematyce powołań w mediach. O wizerunku Kościoła, wiary i powołań w świecie mediów mówił ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Temat wpływu mediów na życie i odkrywanie powołania współczesnej młodzieży przedstawiła prof. Monika Przybysz z UKSW. Sobotniej Mszy Świętej przewodniczył bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Wskazał on na konieczność używania środków ubogich i bogatych w trosce o powołania. Środki ubogie, ale podstawowe to modlitwa, osobiste świadectwo i ofiara, a bogate to m.in. wykorzystanie mediów do duszpasterstwa powołań.

W sobotni wieczór o. Łukasz Woś OP przedstawił zebranym zrobiony przez siebie film pt. „Nowicjusz”. Po prezentacji filmu odbyła się dyskusja na temat tworzenia filmów i programów o tematyce powołaniowej.

Na niedzielę zaplanowano spotkanie z o. Michałem Leganem OSPPE, dyrektorem programów katolickich w TVP. Kongregację zakończyła Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Podczas tych trzech dni było wiele okazji do wymiany doświadczeń z działania ośrodków i duszpasterstw powołaniowych. Zaplanowano też wspólne działania m.in. Tydzień Modlitwo o Powołania (30 kwietnia – 6 maja), Pielgrzymkę rodzin i przyjaciół powołanych na Jasną Górę (13 maja). Dokonano wyboru nowego składu Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Ks. prof. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań, zaproponował też stworzenie specjalnego kierunku studiów w zakresie teologii powołań.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły, wspomnienie św. Ojca Pio
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter