15 kwietnia
poniedziałek
Ludwiny, Waclawy, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: nie dajcie się zniekształcić krzykliwym newsom

Ocena: 4.4
475

Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji przedstawicieli włoskiej prasy, w tym członków Federacji Tygodników Katolickich.

Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież zachęcił ich, by na coraz szybszych autostradach dzisiejszej komunikacji, które stwarzają nowe media, nie zapominali o formacji i ochronie odbiorców oraz o potrzebie dawania świadectwa. Przypomniał, że wciąż wielkim wyzwaniem pozostaje edukowanie młodych pokoleń do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z mediów.

Pozdrawiając dziennikarzy, Franciszek stwierdził, że opowiadają oni o „ludzkiej geografii”, która charakteryzuje włoską codzienność. Zauważył, że ich rolą jest „tkanie w jedno podzielonego społeczeństwa”, budowanie komunii i wznoszenie mostów zamiast murów podziałów.

Ojciec Święty podkreślił, że „tygodniki katolickie wnoszą dalekowzroczne, roztropne i mądre spojrzenie do naszych domów: nie podają jedynie «wiadomości chwili», które łatwo się wypalają, ale przekazują ludzką i chrześcijańską wizję mającą na celu formowanie umysłów i serc, aby nie dały się zniekształcić krzykliwym słowom lub doniesieniom prasowym, które z chorobliwą ciekawością przechodzą od czerni do różu, zaniedbując klarowność bieli”. Dziennikarzy zachęcił do promowania „ekologii komunikacji” wszędzie tam, gdzie są obecni: w szkołach, rodzinach, między sobą.

Waszym powołaniem jest przypominanie nam, w prostym i zrozumiałym stylu, że poza newsami i doniesieniami zawsze istnieją uczucia, historie, ludzie z krwi i kości, których należy szanować tak, jakby byli naszymi krewnymi

– mówił papież.

Przypomniał, że ze straszliwych wiadomości ostatnich dni o przemocy wobec kobiet widać, jak pilne jest wychowanie do szacunku i troski: formowanie mężczyzn zdolnych do zdrowych relacji.

Komunikacja to kształtowanie człowieka. Komunikacja to formowanie społeczeństwa. Nie porzucajcie ścieżki edukacji: zaprowadzi was daleko!

– apelował papież podczas spotkania z włoskimi dziennikarzami. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 kwietnia

Poniedziałek, IIITydzień wielkanocny
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter