25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przyjaciołom z KAI

Ocena: 0
178

Dwadzieścia pięć lat ciężkiej pracy na okrągło, także w niedziele i święta, tysiące depesz i reportaży, wywiadów i analiz, bez których dziennikarze mediów nie tylko katolickich mieliby znacznie trudniejszą sytuację, o ile w ogóle daliby radę nadążać za niezliczoną liczbą wydarzeń w świecie Kościołów, religii i kultur.

fot. BP KEP

Dość powiedzieć, że w elektronicznym archiwum KAI znajduje się 316 tys. tekstów! Katolicka Agencja Informacyjna – powołana w odpowiedzi na potrzeby mediów katolickich, przy aktywnym wsparciu nieżyjących już biskupów Jana Chrapka i Józefa Życińskiego – świętuje ćwierćwiecze istnienia. Od początku jej prezesem i redaktorem naczelnym jest Marcin Przeciszewski, który stał też na czele prowadzonych przez KAI biur prasowych wszystkich papieskich pielgrzymek tego dwudziestopięciolecia, nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie.

Zespół KAI, choć niezbyt liczny, daje radę: wydał niezbędne dziś w naszej dziennikarskiej pracy informatory i leksykony, m.in. „Kto jest kim w Kościele” czy „Leksykon zakonów w Polsce”. Organizował wielkie debaty, w czasie których z udziałem wybitnych ekspertów dyskutowano o zadaniach Kościoła wobec polskiej akcesji do Unii Europejskiej i szerzej o roli chrześcijan w UE, ale też na wiele innych. Debaty KAI dotykały najważniejszych problemów, jakie w danym momencie domagały się rozmowy. Od 2004 r. KAI współtworzy Zjazd Gnieźnieński, ważne forum dyskusji ludzi wiary z Polski i zagranicy.

KAI pokazał, poprzez trwający wiele lat konkurs „Proboszcz Roku”, dziesiątki nietuzinkowych kapłanów oddanych Panu Jezusowi i swoim parafianom, z którymi zmieniali świat na lepszy, zakładali szkoły i przedszkola, wydawali gazety, organizowali pomoc i zbierali krew. Konkurs promował dobro wspólne na wielką skalę i był rewelacją w mediach, nie tylko katolickich.

KAI prowadzi nie tylko profesjonalne serwisy dla mediów, ale też popularny portal informacyjny eKai.pl, gdzie każdy poszukujący wiedzy z życia Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych w RP znajdzie rzetelny przekaz. Od 25 lat redagowane przez KAI kolorowe „Życie Kościoła” wypełnia gabloty i tablice w parafiach, szkołach i innych placówkach.

Ciągle w ruchu, ciągle w pracy, z mikrofonem i komputerem – nasi koleżanki i koledzy z KAI są wszędzie. Ad multos annos!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -