1 czerwca
czwartek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świecki rzecznik kurii

Ocena: 0
10458
Mateusz Dzieduszycki, redaktor naczelny telewizji Razem.tv, został rzecznikiem kurii warszawsko-praskiej. W polskich diecezjach, poza diecezją płocką, na stanowiskach rzeczników kurii pracują kapłani, podobnie jak w większości dużych kościelnych instytucji.
– Zdecydowałem się na świeckiego rzecznika jako rodzaj pomostu między rzeczywistością Kościoła lokalnego, jaką jest diecezja, a światem medialnym – mówi abp Henryk Hoser SAC. – Media są przestrzenią, w której przekazywane są informacje i kształtują się opinie, stąd taki pomost jest niezwykle ważny. Wybraliśmy osobę, która z zawodu jest dziennikarzem, zna arkana tego zawodu, zna potrzeby i oczekiwania świata medialnego, ale również czuje rzeczywistość Kościoła powszechnego od strony jego najliczniejszych członków, czyli świeckich. A zatem będzie to także rzecznik wszystkich świeckich oczekujących stanowiska Kościoła w sprawach, które codziennie Kościół przeżywa czy na które musi odpowiedzieć. Oczekuję, że będzie to rzecznik przekazujący nie tylko informacje, lecz także prawidłowe interpretacje działań Kościoła, nie tylko odnośnie do spraw kontrowersyjnych, które najczęściej opinię publiczną intrygują, ale i pozytywnej działalności Kościoła w różnych dziedzinach składających się na jego życie.

– To dla mnie najważniejsze zadanie zawodowe ze wszystkich dotychczasowych – mówi Mateusz Dzieduszycki. – Kościół znajduje się obecnie w szczególnym położeniu. Stawiane są mu wysokie wymagania, na nim skupia się uwaga, a zwłaszcza w centrum, jak w soczewce oka, znajdują się Warszawa i diecezja warszawsko-praska ze swoim pasterzem – mówi Mateusz Dzieduszycki. – W mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje o życiu Kościoła z powodu zbyt małej wiedzy o nim albo jej braku – zauważa. – Oczywiście, są też media z ewidentnie negatywnym nastawieniem do Kościoła.

Nowy rzecznik twierdzi, że zła atmosfera wokół Kościoła wynika z braku wiedzy dziennikarzy o tym, jak wiele dobra niesie działalność Kościoła i jak potrzebną instytucją jest w społeczeństwie. Nieporozumienia na linii Kościół – media są często wynikiem złej komunikacji.

– Korzystając ze swojego doświadczenia zawodowego, mogę zaproponować kilka rozwiązań – zapowiada Dzieduszycki. – Wiem, jak stawiać czoła sprawom skomplikowanym i wymagającym z jednej strony hartu ducha, i umiem rozmawiać z ludźmi. Przez 25 lat pracy w TVP byłem poddawany sporym ciśnieniom – ocenia. – Mam częsty kontakt z instytucjami kościelnymi i z ludźmi Kościoła. Przez ostatnie kilka lat w sposób czynny uczestniczyłem w rozmowach abp. Józefa Michalika z dziennikarzami i śledziłem od środka medialną kuchnię kościelną. Poznałem też pracę w Caritas. Ta wiedza przygotowała mnie do nowej funkcji – uważa nowy rzecznik.

Mateusz Dzieduszycki ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Teatralną i Telewizyjną w Łodzi oraz Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował z niemieckimi i francuskimi stacjami telewizyjnymi, był reporterem Wiadomości TVP 1, w latach 1993-2011 pracował w TVP jako producent i reżyser. Jest prezesem Zarządu Amicus Media sp. z o.o. i redaktorem naczelnym Razem.tv. Mówi po niemiecku, rosyjsku, angielsku i francusku.

Irena Świerdzewska
Idziemy nr 14 (446), 6 kwietnia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Czwartek, VIII Tydzień Wielkanocny - święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26, 36-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter