25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tu mówi Warszawa

Ocena: 0
2708
W Centrum Kultury Warszawa Praga obchodziliśmy 85. urodziny Polskiego Związku Krótkofalowców.
W Polsce jego pionierem był Tadeusz Heftman TPAX, który już w 1925 r. nawiązał pierwszą łączność z Holandią, działali też bracia Janusz i Stanisław Odyńcowie, autorzy „Radioamatora”. W lutym 1930 r. podzielono Polskę na okręgi nadawcze: lwowski, warszawski, poznański i wileński i przyjęto Polskę do struktur międzynarodowych (IARU). W latach 30. zorganizowano u nas I Międzynarodowe Zawody PZK.

Czasy II wojny światowej przeniosły krótkofalowców do podziemia. Dzięki amatorskiemu nadajnikowi znajdującemu się na Wystawie Radiowej w budynku YMCA (przy ul. Konopnickiej) nadano ostatnie przemówienie prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego w 1939 r. i utrzymano łączność między Warszawą a Wilnem. Najbardziej znanym radiowym dziełem tamtego okresu są radiostacje „Błyskawica” A. Zębika oraz „Burza” W. Markowskiego „Rybki”, dzięki którym nadawano komunikaty w czasie Powstania Warszawskiego. Poza tym, polscy krótkofalowcy pracujący w Warszawskiej Wytwórni Radiowej Ava na Mokotowie zajmowali się kopiowaniem niemieckiej Enigmy, zdekodowanej przez polskich matematyków, i działali w KL Buchenwald.

Po wojnie władza komunistyczna stale ingerowała w organizację PZK i ograniczała jego autonomię. Wcielenie Związku do Ligi Przyjaciół Żołnierza wywołało regres i dopiero po 1957 r. PZK mógł swobodnie działać. Sukcesem było zainstalowanie w 1965 r. przez Wojciecha Nietykszę SP5FM pierwszej radiolatarni UKF na Świętym Krzyżu, nadającej na pasmach 144 i 432 MHz.

W stanie wojennym komunistyczna władza zażądała zdeponowania urządzeń odbiorczo-nadawczych w komisariatach MO, gdyż krótkofalowcy byli uważani za realne zagrożenie – mogli przecież niezależnie kontaktować się z zagranicą! Taki stan utrzymywał się aż do przemian ustrojowych w 1989 r.

Lata 90. przyniosły ogromny wzrost rozwoju łączności cyfrowej Pocket Radio, opartej na systemie komputerowym skonstruowanym przez krótkofalowców. Krótkofalowcy okazali się w tym czasie jedyną sprawną służbą łączności. Zapewnili łączność radiową na dotkniętych kataklizmem terenach w czasie powodzi stulecia w 1997 r. czy podczas trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 r. Wpisali się na zawsze w dzieje naszej Ojczyzny.

Iwona Serwicka
fot. Andrzej Janiewicz

Idziemy nr 19 (502), 6-10 maja 2015 r.




PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter