4 lipca
poniedziałek
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 28 listopada - "Czasy ostateczne"

Ocena: 5
1174

Tygodnik Idziemy na 28 listopada ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Czasy ostateczne - Pojęcie „czasów ostatecznych” ma korzenie zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie. To, jaką treść ukrywa, przypomina ks. Waldemar Chrostowski.

Kryzys i nadzieja - Teza z lat 90. o końcu historii, o tym, że demokracja liberalna zapewni trwały pokój, nie sprawdziła się. Dokąd zmierzamy? – zastanawia się prof. Grzegorz Kucharczyk w rozmowie z Barbarą Stefańską.

Strach pod granicą  - Życie mieszkańców spokojnych wsi i miasteczek diametralnie zmienił napływ imigrantów przy naszej wschodniej granicy. Ich relacje zebrała Irena Świerdzewska.

Pójdźmy wszyscy na roraty - Od lat w parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym na roraty przychodzi codziennie 120-150 dzieci, nie licząc dorosłych. Jak to się robi? – pyta proboszcza Krzysztofa Grzejszczyka Radosław Molenda.

Podatki po nowemu - Od nowego roku wchodzi w życie nowy system podatkowy. Według założeń tej reformy Polacy będą płacić niższe podatki. Gdzie zatem tkwi haczyk? – zastanawia się Kazimierz Dadak.

Nie infantylizujmy Adwentu – W Adwencie, z myślą o dzieciach, organizowane są roraty ze specjalnymi kazaniami i inne atrakcje. Nie wolno nam jednak zapominać, że Adwent jest skierowany głównie ku przyszłości, czyli ku temu przyjściu Chrystusa, które dopiero będzie, a nie ku temu, które już było. A wypieranie ze świadomości tego powtórnego przyjścia, skupianie się na samych nadchodzących świętach jest w przypadku ludzi dorosłych infantylizacją tego okresu – zauważa ks. Henryk Zieliński.

Rozgrywki w cieniu konfliktu – Na to, że polityczne spory wokół sytuacji na polsko-białoruskiej granicy wskazują na jedną z najbardziej niebezpiecznych cech naszego życia publicznego: dramatyczny brak zaufania pomiędzy siłami politycznymi, nawet gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo państwa  - zwraca uwagę Łukasz Warzecha.

Wygnańcy, nie migrańcy - W komentarzach do obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej słychać porównywanie dzisiejszych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Polaków z roku 1942. Czy słusznie? – zastanawia się Monika Odrobińska.

Józef, patron cierpiących - Zawołanie „patronie cierpiących” ma nam pomóc lepiej zrozumieć samą istotę cierpienia, a w konsekwencji zachęcić, abyśmy korzystali z pomocy opiekuna Zbawiciela w znoszeniu wszelkich utrapień – pisze ks. Jacek Stefański.

Dlaczego mu nie idzie? – Czy można już uznać, że powrót Donalda Tuska do krajowej polityki zakończył się klęską? Czy utrzyma się na stanowisku szefa Platformy do wyborów? - zastanawia się w swoim felietonie Jacek Karnowski.

Kalendarze i zadania - Czas oczekiwania na przyjście Chrystusa może obfitować w rodzinne zwyczaje. O tym, jak może stać się okazją do wzmocniania więzi, pisze Barbara Wiśniowska.

Dobrego nowego roku - Natura ludzka potrzebuje porządku, tak jak cały świat stworzony, który funkcjonuje według określonych zasad. Bóg wszystko wspaniale pomyślał, ale pycha ludzka nie zawsze chce to przyznać – zauważa w swoim felietonie Anna Meetschen.
 
Zasada ostrożności – Trzeba brać pod uwagę zmiany klimatyczne, ale niekoniecznie trzeba rujnować światową gospodarkę poprzez drastyczną redukcję dwutlenku węgla – podkreśla w swoim tekście o. Jacek Kowalczyk SJ.

Paliwo dla propagandy – Najnowsze wieści i zjawiska związane z kryzysem na granicy białoruskiej przekazuje i wyjaśnia Piotr Kościński.

Usprawiedliwianie „naszych” – Niemal od razu po informacji o mandacie dla Donalda Tuska zaczęły się próby usprawiedliwiania tego czynu – zauważa Krzysztof Ziemiec.

Zachęcamy również do lektury Tygodnika Idziemy na 21 listopada.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Poślubię cię sobie przez wierność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter