28 września
czwartek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tygodnik Idziemy na 16 kwietnia - "Miłosierdzie we krwi"

Ocena: 4.9
553

Tygodnik „Idziemy” na 16 kwietnia  ukazał się drukiem i w e-wydaniu. Jest do nabycia na stronach: eprasa.pl/news/idziemy oraz egazety.pl.

W najnowszym numerze warto przeczytać:

Miłosierdzie we krwi – Czy Pan Bóg może komuś odmówić miłosierdzia? – z ks. prof. Robertem Skrzypczakiem, teologiem i psychologiem, rozmawia Monika Odrobińska.

Między niewiarą a wiarą – Czy „niewierny Tomasz” był rzeczywiście niewierny? Czy dotknął palcem boku Pana Jezusa, czy też tego nie zrobił? Jak rozumieć sens jego wiary-niewiary we współczesnym świecie? Gdzie dzisiaj szukać impulsów do wiary i pewności wiary? – odpowiedzi szuka ks. Bartosz Adamczewski. 

Z ranami do Nieba – W Ewangelii z Niedzieli Miłosierdzia Bożego czytamy, że Jezus przyszedł mimo zamkniętych drzwi. Jednocześnie pokazał swoje rany – ślady męki. Jakie cechy miało więc Jego ciało po zmartwychwstaniu? – z o. Jarosławem Kupczakiem OP, profesorem teologii dogmatycznej i specjalistą w zakresie teologii ciała, rozmawia Barbara Stefańska.

Tylko pozytywne niespodzianki – Jakie propozycje będą czekać na czytelników, którzy zdecydują się odwiedzić tegoroczne Targi Wydawców Katolickich? – z ks. Romanem Szpakowskim SDB, prezesem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, rozmawia Michał Wodzicki.

Andżelika Borys na wolności – To doskonała wiadomość: szefowa Związku Polaków na Białorusi została oczyszczona z zarzutów! Ale też informacja ta ma w sobie groźny podtekst. Najwyraźniej bowiem swoją wielką łaskawość okazał sam Aleksander Łukaszenko, a przysłowie mówi, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ… – przestrzega Piotr Kościński. 

Pomieszanie ról – Największe batalie synodalne toczą się niejako o przejęcie przez świeckich ról i czynności przynależnych księżom, które wypływają z ich święceń kapłańskich. Kiedy natomiast trzeba zrobić w czasie liturgii coś, co może zrobić każdy – na przykład nieść krzyż w czasie drogi krzyżowej – to już chętnych jakby nie widać – zauważa Anna Meetschen.

Niemożliwe stało się możliwe – Obchodząc Święto Bożego Miłosierdzia, trzeba dziękować Bogu nie tylko za św. s. Faustynę, za jej spowiedników: bł. ks. Michała Sopoćkę i śp. Józefa Andrasza, którzy kontynuowali jej dzieło, ale także za św. Jana Pawła II, którym posłużyła się Boża Opatrzność, aby to, co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe – podkreśla ks. Henryk Zieliński.

(U)Kraina uchodźców… powracających – Półwysep Iberyjski nie stał się ziemią obiecaną dla setek tysięcy ukraińskich uciekinierów wojennych pomimo szumnych deklaracji wielu polityków, którzy w Portugalii i Hiszpanii obiecywali im lepsze życie. Realia okazały się trudniejsze i zmusiły wielu do powrotu do swojej ogarniętej wojną ojczyzny – zauważa Marcin Zatyka. 

Stolica mądrości – Zrzesza mieszkańców Warszawy i okolic, pragnących mądrego wychowania dzieci i młodzieży, wspierających się nawzajem i poszukujących dobrych inicjatyw. Stolica mądrości działa w ramach Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, a opiekę nad nią sprawuje ks. Konrad Hasior. Zabiera nas do niej Marta Kawalec. 

Biblia oczami AI – Czy sztuczna inteligencja, od kilkunastu lat podbijająca świat, jest w stanie pomagać w odczytywaniu Pisma Świętego i przybliżać do Boga? – zastanawia się Aleksandra Plichta.

Miasto Boże – Wprawdzie obraz Kościoła jako miasta Bożego jest zakorzeniony w Starym Testamencie, lecz ma również cechy specyficzne właściwe dla Nowego Testamentu – pisze ks. prof. Waldemar Chrostowski. 

Spekulacje wokół chrztu – Źródeł na temat chrztu Mieszka I jest tak mało i są tak lakoniczne, że nie ma chyba jednego szczegółu dotyczącego tego wydarzenia, wokół którego historycy by się nie spierali – zauważa Ignacy Masny. 

Nieustępliwa miłość – Miłosierdzie to walka o drugiego człowieka zamiast hejtowania jego zachowania czy przymykania oczu na jego grzech – pisze Krzysztof Ziemiec. 

Między realizmem i szaleństwem – Relacja polsko-ukraińska, jeśli ma przetrwać, jeśli ma być prawdziwa, musi kosztować obie strony – zauważa w swoim felietonie Jacek Karnowski.

Zachęcamy również do lektury „Idziemy” na 9 kwietnia i wcześniejszych numerów tygodnika. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły - wspomnienie św. Wacława, męczennika
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter