19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykańska korespondentka otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Ocena: 0
776

Relacjonowała pontyfikaty 5 papieży, uczestniczyła w 100 podróżach zagranicznych Jana Pawła II, jest laureatką wielu nagród i autorką licznych publikacji, poświęconych szczególnie Janowi Pawłowi II – meksykańska dziennikarka Valentina Alazraki Crastich odebrała dyplom doktora honoris Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość odbyła się 11 stycznia br. w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II.

fot. Family News Service

Valentinę Alazraki Crastich wyróżniono za „sposób wykonywania zawodu dziennikarza, który traktuje jako swoją życiową, społeczną i eklezjalną misję”, „wieloletnie przykładne i rzetelne relacjonowanie wydarzeń z życia Kościoła”, „bezprecedensowy i modelowy sposób ukazywania osoby, magisterium oraz sprawowania urzędu biskupa rzymskiego przez św. Jana Pawła II”.

Tytuł doktora honoris causa Valentinie Alazraki Crastich został przyznany przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Laudację na cześć laureatki odczytał ks. prof. dr hab. Michał Dróżdż: „Valentina Alazraki Crastich jest osobą, która traktuje swoją pracę jako misję dziennikarską w duchu prawdy i uczciwości, wypełniając ją jako służbę Bogu, Kościołowi i ludziom”.

Szczególnie podkreślono zaangażowanie Valentiny Alazraki Crastich w propagowanie przesłania Jana Pawła II:

Uczy nas Pani, że bogate dziedzictwo św. Jana Pawła II nie jest tylko śladem, czy jakimś reliktem przeszłości, ale ma ogromny potencjał do kształtowania przyszłości naszego pokolenia i nowych pokoleń, którym chcemy przekazać życiodajne źródło jego myśli do odnajdywania fundamentów prawdziwego ludzkiego szczęścia. Pani świadectwo odświeża w nas wielkie wołanie Jana Pawła II, które nam pozostawił jako duchowy testament na trzecie tysiąclecie: +nie lękajcie się+”.
 

Pontyfikat Jana Pawła II w sposób szczególny naznaczył życie Valentiny Alazraki Crastich:

To, co jest niezaprzeczalne, to fakt, że Jan Paweł II żyje. Żyje w historii XX wieku i początku XXI wieku, którego był niekwestionowanym bohaterem; w naszej pamięci, w sercach tych, którzy go znali; w wierze ludzi, na których życie wywarł niezwykły wpływ, jak to jest w moim przypadku. Dziś jeszcze raz dziękuję Bogu za to, że pozwolił mi przeżyć wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenie u boku tego niezwykłego człowieka

– podsumowała laureatka.

Valentina Alazraki Crastich urodziła się 19 lutego 1955 r. w Meksyku. W ostatnich latach pontyfikatu Pawła VI rozpoczęła pracę dziennikarską w Rzymie jako korespondentka sieci telewizyjnej Noticieros Televisa. Od 2005 r. jest także korespondentką Radia Watykańskiego.  Relacjonowała m.in. wydarzenia związane z papieżem Pawłem VI, a także dotyczące kolejnych czterech papieży. Valentina Alazraki Crastich jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Adelaide Ristori dla Kobiety Roku w 1981, nagrody Kalabria w 1992 roku dla najlepszego korespondenta, nagrody Noticieros Televisa za wywiad z papieżem Franciszkiem, Wielkiego Krzyża Orderu Piusa IX, nadanego przez papieża Franciszka w 2013 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lipca

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Szymona z Lipnicy, prezbitera
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 28-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter