28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent Francji w Polsce

Ocena: 0
704

Jest to pierwsza wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce, który w poniedziałek spotkał się m.in z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Bardzo cieszymy się z tej dzisiejszej wizyty w Warszawie, w Polsce pana prezydenta i całej delegacji francuskiej, delegacji bardzo szerokiej, w której jest bardzo wielu ministrów, i całe to wydarzenie ma dla nas ogromne znaczenie, a przede wszystkim głęboko w to wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich

- powiedział Andrzej Duda po rozmowach z Emmanuelem Macronem. Odniósł się też do opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Wyraził swoje zadowolenie, że w tym momencie prezydent Francji przyjeżdża do Polski i jest podpisywana niezwykle ważna deklaracja.

Przed konferencją szefowie MSZ: Polski - Jacek Czaputowicz i Francji - Jacques-Yves Le-Drian podpisali program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Ponadto minister cyfryzacji Marek Zagórski i Le-Drian podpisali deklarację intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Podpisanie tej deklaracji prezydent określił jako przełomowe, ponieważ reguluje ona współpracę w bardzo wielu obszarach, w tym w obszarze militarnym, politycznym, gospodarczym.

W poniedziałek Emmanuel Macron spotkał się również z premierem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Politycy podpisali polsko-francuską deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej. Czytamy w niej m.in. o wspólnym wkładzie Polski i Francji w europejskie bezpieczeństwo i partnerstwo transatlantyckie.

Polska dla Francji jest ważniejszym partnerem handlowym niż Rosja lub Japonia

- ocenił premier PR na konferencji z prezydentem Francji. Przypomniał, że Polska jest 10. miejscem eksportu towarów francuskich.

Handel łączy państwa i narody. Francja jest dla Polski czwartym pod względem wagi eksporterem, a Polska dla Francji jest dziesiątym miejscem eksportu towarów francuskich, ale warto podkreślić, że Rosja dla Francji jest na miejscu 12, a Japonia na miejscu 14, a więc Polska jest ważniejszym partnerem handlowym niż Rosja czy Japonia i to też przybliża nas coraz bardziej

- powiedział Morawiecki zwracając się do Macrona.

Odnosząc się do kwestii projektu europejskiego czołgu, premier powiedział, że „z ogromną radością przywitał możliwość poszerzenia prac niemiecko-francuskich nad czołgiem nowej generacji o partnerstwo polskie”. Zadeklarował również chęć współpracy  z przemysłem francuskim w obszarze polityki obronnej. Zwrócił uwagę na to, że budowa wspólnych europejskich przemysłów w poszczególnych rodzajach broni, budowa europejskich przemysłów obronnych jest bardzo ważna.

Premier dodał, że wspólnie z Macronem zobowiązał się do odnowienia formatu Trójkąta Weimarskiego.

To jest bardzo dobry format, bo Polska, Francja i Niemcy po wyjściu Wielkiej Brytanii (z Unii Europejskiej ) to 42 proc. populacji całej Unii Europejskiej

- mówił Morawiecki, dodając, że państwa Trójkąta Weimarskiego w podobny sposób myślą w bardzo wielu obszarach m.in. w zakresie wzmocnienia przemysłów europejskich.

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter