19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

V4, Austria, Słowenia i Chorwacja za rozszerzeniem UE

Ocena: 0
644

Grupa Wyszehradzka, Austria, Słowenia i Chorwacja opowiedziały się w poniedziałek za rozszerzeniem UE o Bałkany Zachodnie. W spotkaniu szefów dyplomacji tych państw w Budapeszcie wziął udział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

fot. PAP/EPA/TAMAS KOVACS

 

Polski minister podkreślił, że współpraca państw regionu nie jest skierowana wobec nikogo, tylko ma na celu "realizowanie naszych interesów", aby rozwinąć się do poziomu państw Europy Zachodniej.

– Siedzą przed państwem przedstawiciele siedmiu państw, które zdecydowanie opowiadają się za poszerzeniem UE. A jeśli mówimy o poszerzeniu UE, to myślimy przede wszystkim o Bałkanach Zachodnich. Poszerzenie Unii w kierunku zachodniobałkańskim uważamy za nasz podstawowy priorytet – powiedział Szijjarto.

Dodał, że chodzi o znaczne przyśpieszenie negocjacji z Serbią i Czarnogórą oraz rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z pozostałymi państwami Bałkanów Zachodnich. Albania i Macedonia mają status państw kandydujących do UE, ale nie rozpoczęły jeszcze negocjacji akcesyjnych, zaś Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo nie mają nawet statusu państw kandydujących.

Minister ostrzegł, że jeśli nie uda się przyspieszyć procesu integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich, "będziemy musieli stawić czoło poważnym wyzwaniom w sferze bezpieczeństwa w całej Europie Środkowej".

Jak zaznaczył Szijjarto, na Bałkanach Zachodnich pojawiają się poważne napięcia i jeśli państwom regionu nie uda się stworzyć wiarygodnego scenariusza integracyjnego, napięcia te mogą wymknąć się spod kontroli.

Minister Waszczykowski przypomniał, że Polska 10 dni temu zakończyła roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, podczas której doszło m.in. do spotkania przedstawicieli państw V4 z przedstawicielami krajów Partnerstwa Wschodniego czy państw bałtyckich i nordyckich.

Z uznaniem wypowiedział się o takich priorytetach węgierskiej prezydencji jak cyfryzacja, innowacyjność czy tworzenie wzajemnych połączeń transportowych i energetycznych między państwami regionu, gdyż jego zdaniem może to się przyczynić do jego rozwoju społeczno-gospodarczego.

Szef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że Europa Środkowa nie powinna być połączona tylko ciągami komunikacyjnymi i infrastrukturalnymi oraz korytarzami energetycznymi ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód, ale powinna mieć również połączenia na linii północ-południe, aby być "równoprawnym, tak samo rozwiniętym regionem Europy, jak region Europy Zachodniej".

Minister spraw zagranicznych Słowenii Karl Erjavec powiedział w Budapeszcie, że państwom Bałkanów Zachodnich należy pomóc w przeprowadzeniu reform niezbędnych do tego, by mogły uzyskać członkostwo w UE. Zaznaczył, że sytuacja w tym regionie nie jest stabilna i potrzebny jest dialog, by wzmocnić jego stabilność.

Przed spotkaniem ministrowie wzięli udział w otwarciu forum biznesowego państw regionu; po południu spotkali się też z węgierskim premierem Viktorem Orbanem.

Węgry 1 lipca przejęły po Polsce przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter