28 września
poniedziałek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Wybierzmy takich gospodarzy, którzy się nie obrażają na władzę centralną"

Ocena: 0
1385

- Wystarczy popatrzeć na nasz budżet, na wielkie uszczelnienie podatkowe, by dojść do wniosku bardzo prostego, że cześć tych środków zaangażowaliśmy w programy społeczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził on, że samorządy potrzebują gospodarzy współpracujących z rządem centralnym.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Z całą pewnością mogę zagwarantować, że nasza współpraca będzie daleko lepsza i uczciwsza niż współpraca rządów PO-PSL z samorządami; nie patrzymy zupełnie na to, czy rządzi tam ten, czy inny gospodarz - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki

Morawiecki był pytany w radiowej Trójce, czy przedstawiona na niedzielnej konwencji Zjednoczonej Prawicy tzw. piątka Morawieckiego nie jest elementem kupowania wyborców, a jego słowa m.in. o tym, by wybrać w wyborach samorządowych takich gospodarzy, którzy się nie obrażają na władzę centralną, tylko potrafią współpracować z rządem, nie są "rodzajem szantażu".

Szef rządu stwierdził, że najprościej będzie mu odpowiedzieć faktami. Poinformował, że w czwartek przed południem wybiera się do Tychów. - Tam rządzi przedstawiciel sympatyzujący z PO. Niemniej jednak tam udaję się, by przekazać środki na bardzo ciekawą inwestycję, ważną dla młodych środowisk lokalnych. I nie patrzymy zupełnie na to, czy rządzi tam ten, czy inny gospodarz - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że dla niego ważne jest to, by służyć poprzez politykę infrastrukturalną, np. drogi lokalne, ludziom. - Ale oczywiście bardzo się cieszę, gdy mogę współpracować z takim prezydentem jak np w Stalowej Woli pan Lucjusz Nadbereżny; tam współpraca jest przyjemnością i widać, że jest pewna synergia pomiędzy samorządem a polityką rządową - podkreślił szef rządu.

Dopytywany, czy jego słowa z niedzielnej konwencji nie pokazują, że rząd lepiej będzie współpracował "ze swoimi", Morawiecki powiedział: "Z całą pewnością mogę zagwarantować, że nasza współpraca będzie daleko lepsza i uczciwsza niż współpraca rządów PO-PSL z prezydentami miast lub np. urzędem marszałkowskim w Rzeszowie".

Morawieckiego spytano też, ile "jego pięć punktów" będzie kosztować; wskazywano na wypowiedzi polityków opozycyjnych, że obietnice premiera to "rozdawnictwo".

- Wystarczy popatrzeć na nasz budżet, na wielkie uszczelnienie podatkowe, by dojść do wniosku bardzo prostego, że cześć tych środków zaangażowaliśmy w programy społeczne - powiedział premier. Zaznaczył, że jego zapowiedzi "to nie jest rozdawnictwo, to jest polityka solidarnościowa", którą rząd PiS jest w stanie realizować.

Podczas niedzielnej konwencji Zjednoczonej Prawicy premier przedstawił pięć propozycji PiS na wybory samorządowe. Mają na celu obniżenie rachunków za ciepło, energię i utylizację odpadów, odbudowę połączeń autobusowych, upowszechnienie dostępu do szybkiego internetu, dwukrotne zwiększenie nakładów dla domów seniora i 500 mln zł na place zabaw, ośrodki sportowe czy siłownie plenerowe.

Szef rządu mówił na konwencji też m.in.: "Nigdy wcześniej nie było takiej fali inwestycji wspomaganych przez rząd centralny. I dlatego wybierzmy takich gospodarzy (...) którzy się nie obrażają na władzę centralną, tylko potrafią współpracować. Takich gospodarzy, którzy nie zaczynają inwestycji na miesiąc przed wyborami samorządowymi, tylko ruszają z inwestycjami miesiąc po wyborach samorządowych". Jak podkreślił, "do tego potrzebujemy właśnie dobrego wyboru - wyboru naszych gospodarzy małych ojczyzn". - Najlepiej takich, którzy potrafią współpracować z odpowiedzialnym rządem, rządem PiS - zaznaczył premier.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Wacława, męczennika
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 1, 6-22; Ps 17, 1-3. 6-7; Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter