6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

32 mln Amerykanów może stracić ubezpieczenia zdrowotne

Ocena: 0
101

32 mln Amerykanów straci w najbliższych latach ubezpieczenia zdrowotne, jeśli Republikanom uda się przeforsować ich plan likwidacji Obamacare – oceniło w środę Biuro Budżetowe Kongresu (CBO). Tylko w przyszłym roku ubezpieczenie to może stracić 17 mln osób.

fot. Meetusinghal via Foter.com / CC BY

Z analizy sporządzej przez CBO wynika też, że koszty ubezpieczeń zdrowotnych wzrosłyby w przyszłym roku o ok. 24 proc., a do roku 2026 o 100 proc.

Likwidacja programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych (Affordable Care Act), przeforsowanego przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę i dlatego nazywanego popularnie Obamacare, zmniejszyłaby równocześnie deficyt budżetu federalnego o 473 mld dolarów – ocenia CBO.

Kontrolowany przez Republikanów Senat dwukrotnie nie zdołał uchwalić ustawy o likwidacji Obamacare i zastąpienia jej okrojoną wersją, bowiem kilku senatorów republikańskich ogłosiło, że jej nie poprze. W 100-osobowym Senacie Republikanie mają 52 senatorów.

Kolejne głosowanie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

Prezydent Donald Trump zaapelował we wtorek do republikańskich senatorów, by nie wyjeżdżali z Waszyngtonu na urlop i wypracowali kompromis w sprawie zniesienia Obamacare. Trump zażądał, by senatorzy zrezygnowali z sierpniowej przerwy w obradach i uzgodnili taką wersję projektu ustawy, którą zdołają przeforsować.

– Powinniśmy to wypracować i załatwić – powiedział prezydent podczas spotkania z 49 senatorami republikańskimi w Białym Domu.

Zniesienie ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych, zwanej Obamacare, było jedną ze standardowych obietnic wyborczych Trumpa, jednak jak dotąd prezydentowi nie udaje się jej zrealizować.

4 maja republikański projekt zniesienia Obamacare zyskał aprobatę Izby Reprezentantów. Aby nowy system stał się prawem, podobną ustawę musi przyjąć Senat, a następnie obie wersje ustawy – Izby Reprezentantów i Senatu – będą uzgadniane podczas wspólnego posiedzenia ustawodawczego przedstawicieli obu izb parlamentu. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta USA. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter