19 października
wtorek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Batalia o Turów

Ocena: 0
440

Polsko-czeski spór o kopalnię węgla brunatnego Turów wydaje się nie mieć końca, choć obie strony od dawna zapewniają, że są bardzo bliskie porozumienia.

fot. Wolkenkratzer / praca własna / CC BY-SA 4.0 / link

Dolaniem oliwy do ognia było orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydane na wniosek Pragi: Polska powinna Turów zamknąć, a jeśli tego nie uczyni, ma płacić kary w rekordowej wysokości pół miliona euro dziennie.

Turów to gigantyczna niecka o powierzchni zbliżonej do miasta średniej wielkości, takiego jak Kołobrzeg czy Przasnysz, w której metodą odkrywkową wydobywany jest węgiel brunatny. To oczywiste, że sięganie do coraz głębszych pokładów tego paliwa wpływa negatywnie na środowisko. I tak twierdzą Czesi. Ale węgiel wydobywany jest tu od blisko trzystu lat i jak dotąd nie przyniosło to żadnych drastycznych skutków dla regionu.

Gdyby Turów zamknąć, pracę straciłoby – łącznie z elektrownią i firmami wspierającymi kopalnię – blisko 5 tys. ludzi. Polska straciłaby 7 proc. energii. Dodatkowo jest to energia tania, więc w skali kraju ceny energii elektrycznej mogłyby wzrosnąć o kilka procent.

Jedno jest pewne: z Czechami trzeba koniecznie dojść do porozumienia. I to jak najszybciej. Nawet jeśli ostatnie rozmowy zostały zerwane.

 


TRZY WIEKI KOPALNI

Już w XVII w. w tym regionie ludzie ze zdumieniem obserwowali pożary płytko zalegających złóż węgla brunatnego. Skoro odkryli łatwe do pozyskania paliwo, zaczęli z niego korzystać. W 1740 r. rozpoczęto wydobywanie węgla, a w XIX w. w okolicach Zittau (Żytawa) i Reichenau (Bogatynia, dziś po stronie polskiej) istniało już blisko sto małych, prywatnych kopalń podziemnych i wyrobisk odkrywkowych. Po 1890 r. nastąpiła stopniowa likwidacja drobnych zakładów – powstawały większe, zwane gwarectwami. W 1904 r. regularną eksploatację metodą odkrywkową na skalę przemysłową rozpoczęła Spółka Akcyjna „Herkules”.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (833), 17 października 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 20 października 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. bł. ks. Jerzego Popiełuszki/ wsp. św. Pawła od Krzyża, prezbitera/ wsp. świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter