18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Berlin: spotkanie Angeli Merkel z Andreą Riccardim

Ocena: 0
517

Przyszłość Europy oraz perspektywy budowy pokoju na świecie, to niektóre z tematów wtorkowego spotkania w Berlinie założyciela rzymskiej Wspólnoty Sant'Egidio z kanclerz Niemiec. Andrea Riccardi nie pierwszy raz spotkał się z Angelą Merkel, która z kolei w lutym 2015 była gościem rzymskiej wspólnoty.

fot. PAP/EPA/CARSTEN KOALL

Rozmowa, jak informuje jej biuro prasowe, trwała tym razem pięćdziesiąt minut. Tematem numer jeden była Europa i związane z nią wartości, które zdaniem obu stron nie dotyczą jedynie przeszłości, ale muszą stanowić „pożywkę dla przyszłości”.

Dlatego też, zgodzili się niemiecka kanclerz i włoski historyk, jeżeli ma być kontynuowany proces integracji, należy zachęcić do udziału w nim także najmłodsze pokolenia. Służyć temu mógłby program, który określono jako „Erasmus zatrudnienia”, sprzyjający pracom społecznie użytecznym, a tym samym także formacji oraz wejściu na rynek pracy.

Angela Merkel i Andrea Riccardi – laureaci Nagrody Karola Wielkiego, jak przypomina się w komunikacie – uważają, że zjawisku imigracji należy stawić czoło, wypracowując politykę zdolną pogodzić humanitaryzm z bezpieczeństwem. Kanclerz Niemiec pogratulowała rzymskiej wspólnocie sukcesu tzw. korytarzy humanitarnych, dzięki którym do tej pory przybyło już do Włoch ponad ośmiuset uchodźców syryjskich. Są one dobrodziejstwem zarówno dla nich, podróżujących samolotami, a nie łodziami na Morzu Śródziemnym, jak i dla obywateli krajów europejskich i stanowią dla innych wzór, o czym świadczy podobna inicjatywa, podjęta w ubiegłym miesiącu przez Francję.

Merkel rozmawiała z gościem także o współpracy międzynarodowej w najbardziej potrzebujących krajach Afryki, z których wyruszają migranci do Europy. Współpraca ta powinna mieć na celu stworzenie w tych krajach społeczeństwa obywatelskiego, dążącego do stworzenia zatrudnienia i rozwoju. Konieczne jest wyzwolenie od ubóstwa i anonimowości szerokich warstw społeczeństwa, jak to ma już miejsce w Burkina Faso, gdzie Wspólnota Sant'Egidio prowadzi program zapisywania w urzędach stanu cywilnego osób, które do tej pory nie były nigdzie rejestrowane. W ten sposób już trzy i pół miliona osób, głównie nieletnich, opuściło strefę „niewidzialności”.

Angela Merkel zaproszona została na najbliższe spotkanie modlitewne o pokój, które odbędzie się we wrześniu w niemieckich miastach Münster i Osnabrück. Innym tematem poniedziałkowego spotkania w Berlinie był dialog między religiami. Zdaniem pani kanclerz, afrykański islam wraz historycznymi Kościołami chrześcijańskimi Europy – katolickim i protestanckim – powinny razem przyczyniać się do budowy społeczeństwa obywatelskiego i sprzyjać pojednaniu w regionach wstrząsanymi przemocą i konfliktami. Angela Merkel i Andrea Riccardi zgodnie potępili wszelki fundamentalizm, reprezentowany zarówno przez radykalne grupy islamskie, jak i przez coraz liczniejsze w krajach Afryki sekty chrześcijańskie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter