28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bezpieczeństwo i szczelne granice

Ocena: 0
775

– Zmiany w przepisach migracyjnych mają uszczelnić granice i ułatwić wydalanie nielegalnych emigrantów; chodzi o bezpieczeństwo – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, przedstawiając w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.

fot. PAP/Rafał Guz

– Chodzi nam przede wszystkim o bezpieczeństwo, po drugie o uszczelnienie granic, po trzecie o wprowadzenie procedur, które ułatwią wydalanie z Polski tych, którzy przyjeżdżają albo próbują wjechać do naszego kraju w sposób nielegalny czy też zgłaszają intencje takie, żeby potraktować nasz kraj jako tranzytowy, bo celem ich podróży jest zachód Europy – dodał.

Według Błaszczaka wprowadzenie tych przepisów pomoże także uniknąć presji migracyjnej. – Jeżeli emigranci z Azji, z Afryki Północnej czy z Bliskiego Wschodu wiedzą, że nie sforsują polskiej granicy, to nie będą tego próbowali. Chodzi nam o bezpieczeństwo (...) – żeby w Polsce nie dochodziło (...), mówiąc wprost, do zamachów terrorystycznych – wyjaśnił. Zdaniem Błaszczaka, nowe przepisy zniechęcą także handlarzy ludźmi do wykorzystywania Polski jako szlaku przerzutowego.

– Nauczeni doświadczeniem z sierpnia ubiegłego roku, kiedy została podjęta nieudana – dzięki postawie polskiej Straży Granicznej – próba otworzenia nowego szlaku przerzutu emigrantów do Europy, zdecydowaliśmy o przygotowaniu takich rozwiązań – mówił.

 

28 dni na ustalenie statusu cudzoziemca

Nowela wprowadza tryb graniczny, który ma objąć osoby niemające dokumentów niezbędnych do przekroczenia granicy, składające wniosek o ochronę międzynarodową z innych powodów niż obawa przed prześladowaniem, składające kolejny wniosek o ochronę ze względu na nowe okoliczności lub stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Jak powiedział Błaszczak, tryb graniczny przewiduje rozpatrzenie sprawy w ciągu 28 dni; w tym czasie cudzoziemcy będą przebywać w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Jeżeli decyzja nie zostanie podjęta w ciągu czterech tygodni, cudzoziemiec otrzyma pozwolenie na wjazd.

– Te przepisy doprowadzą do tego, że w ciągu 28 dni – nie wpuszczając emigranta do Polski – będą przeprowadzone ustalenia dotyczące jego statusu. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagała, to termin ten może być przedłużony do dwóch miesięcy, ale to i tak w porównaniu z obecnymi procedurami, które zakładają nawet dwuletni czas rozpatrywania tych wniosków, jest znaczący postęp – mówił.

Tryb graniczny ma nie być stosowany wobec dzieci pozbawionych opiekuna lub osób, których stan zdrowia nie pozwala na przebywanie w ośrodku dla cudzoziemców.

 

Cztery elementy

Wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba powiedział, że nowela składa się z czterech podstawowych elementów. Pierwszym jest tryb graniczny, który – jak powiedział Skiba – jest "elementem zasadniczym" i jest zgodny z przepisami Unii Europejskiej. – Procedury graniczne są prawem każdego państwa członkowskiego i można z tego prawa skorzystać. W ślad za innymi państwami europejskimi chcemy wprowadzić te procedury graniczne – powiedział Skiba.

Drugim elementem nowelizacji jest wprowadzenie listy krajów bezpiecznego pochodzenia oraz listy krajów trzecich. – Będzie to znakomite ułatwienie, dzięki któremu będzie można szybko eliminować te osoby, którym (...) ochrona międzynarodowa nie przysługuje – dodał. Wykaz ten będzie miał formę rozporządzenia prezesa rady ministrów, a jego ostateczny kształt zależeć będzie m.in. od konsultacji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i służbami.

Trzeci element to zastąpienie Rady do Spraw Uchodźców – Radą do Spraw Cudzoziemców. – Rada będzie miała znacznie rozbudowane uprawnienia w kierunku organu sądowniczego w rozumieniu przepisów prawa europejskiego – podkreślił Skiba.

Ostatni element noweli – czwarty – to zwiększenie kompetencji szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. Przyznane ma mu być prawo do stosowania trzeciej formuły udzielenia zgody na pobyt w Polsce: zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

– Jednocześnie wzmocnienie tych kompetencji będzie polegało na przyznaniu szefowi urzędu prawa do zobowiązywania cudzoziemców do powrotu, a także zakazu wjazdu do Polski – dodał.

– Te (...) elementy sprawią, że polska będzie wypełniać swoje zobowiązania wynikające z systemu Schengen i systemu dublińskiego – zaznaczył wiceminister.

Skiba podkreślił, że kryteria interpretacji i oceny wniosków cudzoziemców zostaną przeniesione z konwencji genewskiej. – Będzie to dokładnie tłumaczenie tych zapisów, które są w konwencji genewskiej – dodał.

 

Rozwiązania już praktykowane

Szef Urzędu ds. Cudzoziemców Rafał Rogala powiedział, że wspólny europejski system azylowy zakłada rozwiązania fakultatywne i poszczególne kraje członkowskie mogą je stosować według własnych potrzeb w konkretnych sytuacjach.

– Te rozwiązania, które zakłada nowelizacja, są rozwiązaniami fakultatywnymi, które zostały przeniesione z praktyki europejskiej. Korzysta z nich co najmniej kilka państw Unii Europejskiej, np. Węgry, Czechy, Słowacja, Niemcy, Francja i kraje Beneluksu – podkreślił Rogala.

Dodał, że zaproponowane przepisy są zgodne z prawem europejskim. – Będziemy starali się dzięki właśnie tym mechanizmom, żeby osoby, które de facto potrzebują ochrony międzynarodowej, na terytorium Polski tę ochronę otrzymały i otrzymały ją szybciej – powiedział Rogala. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter