22 września
środa
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Białoruś: katolicka aktywistka oskarżona o stworzenie organizacji ekstremistycznej

Ocena: 0
252

Białoruska prokuratura postawiła dwa kolejne zarzuty matce pięciorga dzieci, katoliczce, więzionej od 18 marca b.r. Wolha Załatar została oskarżona o stworzenie organizacji ekstremistycznej. Grozi jej wiele lat więzienia, gdyż maksymalny wymiar kary tylko za pierwszy zarzut to 5 lat.

Fot. pixabay.com/CCO

Wolha Załatar ma 39 lat i jest z wykształcenia socjologiem. Ma pięcioro dzieci – najstarsza córka jest niemal pełnoletnia, najmłodszy syn ma 5 lat. Więźniarka polityczna jest osobą religijną i pochodzi z katolickiej rodziny. Brała aktywny udział w protestach społecznych po wyborach prezydenckich. Była też wolontariuszką, która pomagała rodzinom aresztowanych i zwolnionych pod murami aresztu w Mińsku. Osobiście śledziła też procesy przeciwko uczestnikom protestu, pomagając im pisać skargi i odwołania. Dwukrotnie była zatrzymana i trzykrotnie skazana na grzywny za udział w akcjach społecznych.

Decyzją sądu oskarżona nie będzie mogła odpowiadać z wolnej stopy, a dodatkowo jej obrońcy dowiedzieli się, że postawiono jej kolejne dwa zarzuty. Prokuratura oskarża ją organizację działań rażąco naruszających porządek publiczny oraz współudział w organizacji działań naruszających porządek publiczny. Grozi jej za to wiele lat więzienia, gdyż maksymalny wymiar kary tylko za pierwszy zarzut to 5 lat.

18 marca br. została zatrzymana przez milicję, gdy odwoziła córkę na zajęcia muzyczne. W jej mieszkaniu odbyło przeszukanie. Zdaniem jej męża funkcjonariusze sami powiesili w oknie biało-czerwono-białą flagę, by zdobyć dowód oskarżenia. Mińska milicja jako dowód przestępstwa zakwalifikowała jeszcze m.in. biało-czerwony parasol i oraz wstążki w takich kolorach.

Według adwokata aresztowanej funkcjonariusze cieszącego się złą sławą Głównego Wydziału ds. Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją (HUBAZiK), by wydobyć zeznania, pobili kobietę, dusili ją i przyciskali jej głowę butem do ziemi. Wolha Załatar podczas spotkania z prawnikiem miała pokazać mu ślady tortur. Władze nie zareagowały na wnioski o przeprowadzenie obdukcji ani o ukaranie winnych stosowania bezprawnych metod śledczych. Tego samego dnia do aresztu na 10 dni trafił również jej mąż.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Środa, XXV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
w niewoli naszej nie opuścił nas Bóg nasz
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 9,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter