26 maja
sobota
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bitwa o "Skałę"

Ocena: 0
486

Podczas gdy Europa wobec zbliżającego się Brexitu szykuje negocjacje i patrzy, co zrobi Londyn, pojawia się niespodziewanie problem Gibraltaru.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Po części wynikł on z informacji o projekcie Komisji Europejskiej dotyczącym negocjacji w sprawie Brexitu. Punkt 22. projektu stwierdza, że po tym, jak Wielka Brytania opuści Unię, żadne porozumienie pomiędzy UE i Zjednoczonym Królestwem nie będzie dotyczyło Gibraltaru bez uprzedniego porozumienia między Hiszpanią i Wielką Brytanią. A ponieważ Hiszpania ma bardzo konkretne roszczenia wobec Gibraltaru, może w istotny sposób zaszkodzić Brytyjczykom – na przykład utrudnić podróżowanie między tą brytyjską posiadłością i resztą Europy.

Czwartego kwietnia na wody terytorialne Gibraltaru wpłynął hiszpański patrolowiec „Infanta Cristina”. Brytyjska Navy zażądała, by okręt natychmiast odpłynął.

– Trzydzieści pięć lat temu kobieta-premier wysłała grupę okrętów na drugi koniec świata, by bronić wolności małej grupy Brytyjczyków przeciwko hiszpańskojęzycznemu krajowi… Jestem absolutnie pewien, że obecna premier pokaże tę samą stanowczość, stając po stronie ludu Gibraltaru – oświadczył Michael Howard, konserwatywny deputowany do Izby Gmin.

To była premier Margaret Thatcher, która na zajęcie Falklandów przez Argentynę w 1982 r. zareagowała szybko i zdecydowanie: wysłanie przez nią grupy uderzeniowej pozwoliło Brytyjczykom na odbicie wysp.

 

Samotna skała

Zwany po prostu „Skałą” (the Rock), Gibraltar jest terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii. Ma zaledwie 6,7 km kw. i liczy 30 tys. mieszkańców. Został przejęty przez siły angielsko-holenderskie w 1704 r. podczas hiszpańskiej wojny sukcesyjnej i w traktacie utrechckim z 1713 r. przekazany Wielkiej Brytanii. Dziś jako Gibraltarczycy określa się ok. 80 proc. mieszkańców, podczas gdy 13 proc. jako Brytyjczycy, a tylko 2 proc. – Hiszpanie.

Królowa reprezentowana jest przez gubernatora. Legislaturą jest jednoizbowy parlament, złożony z 17 deputowanych; funkcjonuje rząd, który składa się z 10 członków, a jego szefem – Chief Minister – jest obecnie Fabian Picardo, reprezentujący Gibraltarską Socjalistyczną Partię Pracy, ugrupowanie o charakterze socjaldemokratycznym.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 17 (603), 23 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 3 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły