26 sierpnia
poniedziałek
Marii, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Janocha: Jan Olszewski miał dwie miłości - żonę i Polskę

Ocena: 4.75
2563

Jan Olszewski miał dwie miłości w swoim życiu - jedną była żona Marta, która była dla niego najważniejsza; druga, to miłość do Polski, którą rozumiał jako służbę Polsce - powiedział dla PAP chrześniak i krewny Olszewskiego bp Michał Janocha, biskup pomocniczy diecezji warszawskiej.

Fot. Archiwum archidiecezji warszawskiej

Biskup dodał, że Jan Olszewski w tym właśnie duchu był adwokatem, broniącym prześladowanych w czasach komunizmu i w tym duchu przyjął też nominację na urząd premiera.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W ocenie biskupa Janochy, jego wujek był człowiekiem, który "w żaden sposób nie szukał osobistych korzyści, a sam żył bardzo skromnie; wszystko, co robił, to robił dla Polski". Biskup dodał, że Jan Olszewski bardzo przeżywał swoje premierostwo i to było odczuwalne, bo wtedy miał bardzo mało czasu dla najbliższych, gdyż cały czas "pochłaniała go służba dla Polski".

Bp Janocha podkreślił też, że całe jego życie było w jakiś sposób związane z wujkiem (Olszewskim), od chrztu, poprzez Pierwszą Komunię, święcenia kapłańskie i biskupie. Przypomniał przy okazji takie osobiste wspomnienie. "Kiedy zostałem księdzem, to wujek podarował mi krzyż na piersi. Wówczas mu powiedziałem: +Wujku, księża nie noszą krzyży+, a wujek odpowiedział: +Jak zostaniesz biskupem, to ci się przyda+. I się przydał, a teraz go noszę i wspominam" - dodał.

"W czasie naszych rozmów zawsze były poruszane tematy związane ze sprawami polskimi, o których wujek chętnie rozmawiał. A z drugiej strony był bardzo powściągliwy. Nigdy nie słyszałem z jego ust jakichś wypowiedzi poniżających kogokolwiek, czy nawet jakiejś nuty nienawiści czy złości, nawet jeżeli z kimś zupełnie się nie zgadzał, ale wyrażał to w sposób niezwykle delikatny, chociaż jednoznaczny" - podkreślił w rozmowie z PAP bp Janocha.

Dodał, że Jan Olszewski był "wzorem miłości do ojczyzny, której historię doskonale znał. "Miał ogromną bibliotekę, w której znajdowały się książki historyczne i polityczno-społeczne. Był w Polskę zakorzeniony, w jej historii chrześcijańskiej, związanej z Kościołem".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 sierpnia

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXI tydzień zwykły
+ uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-35, Ps 48, Ga 4,4-7, J 2,1-11
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -