10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Jazłowiecki: Rosjanie nas zawiedli

Ocena: 5
524

Jestem gotowy przebaczyć Rosjanom, ale nie od razu. Dziś walczymy o przetrwanie. Na pojednanie przyjdzie czas, kiedy zakończy się wojna – mówi kijowski biskup pomocniczy Aleksander Jazłowiecki. Podkreśla, że Ukraińcy są zawiedzeni postawą Rosjan, którzy wierzą rządowej propagandzie i popierają agresję na Ukrainę.

Fot. VaticanMedia - Ostrzeliwany przez Rosjan Bachmut, 9 grudnia 2022

Bp Jazłowiecki wspomina, że na początku wojny większość Ukraińców myślała, że to sam Putin podnosi główną odpowiedzialność za tę tragedię, że wystarczyłoby, aby Putin zniknął, a wszystko by się ułożyło. Z czasem jednak, rozmawiając z naszymi znajomymi Rosjanami oraz z Ukraińcami, którzy mają w Rosji przyjaciół i krewnych, zrozumieliśmy, że tak nie jest.

Ze smutkiem odkryliśmy, że rosyjski naród myśli tak, jak mu dyktuje rząd

– mówi kijowski biskup. Dotyczy to również postawy patriarchy Cyryla. To ważna osobistość, ma wielką władzę, ja jestem tylko skromnym biskupem, ale gdybym go spotkał, to powiedziałbym mu, że popełnia błąd wysyłając rosyjskich żołnierzy do walki na Ukrainę – mówi bp Jazłowiecki w wywiadzie dla tygodnika La Vita del Popolo.

Pomocniczy biskup Kijowa zauważa jednak, że inaczej zachowują się podczas tej wojny Białorusini, którzy też żyją w dyktaturze, lecz okazują bliskość Ukraińcom, modlą się za nich, a nawet ostrzegają ich przed bombardowaniami z terytorium Białorusi.

Przyznał on, że na początku wojny obawiał się reakcji wierzących, że ta tragedia naruszy ich wiarę, a kościoły opustoszeją, że ludzie będą mieć za złe Bogu, iż do tego dopuścił. Jest tymczasem odwrotnie. Ludzie nadal się modlą, również w nocy czy w czasie nalotów.

Bp Jazłowiecki wspomina, że najgorszy był początek wojny.

To był szok, nie spodziewaliśmy się inwazji, myśleliśmy, że Rosjanie zgromadzili wielkie wojsko u naszej granicy tylko po to, by nas zastraszyć

– mówi ukraiński biskup. Przyznaje jednak, że sytuacja jest trudna. Rosjanie zrozumieli, że nie zwyciężą na polu bitwy, więc niszczą infrastrukturę cywilną, aby utrudnić życie zwykłych mieszkańców Ukrainy, pozbawić ich prądu i ogrzewania.

Zapytany, jak sobie radzi z chrześcijańskim obowiązkiem przebaczenia, bp Jazłowiecki przyznał, że przebaczenie to długi i trudny proces.

Rozum mówi nam, że trzeba to zrobić, ale emocje na to nie przyzwalają, są zranione. Potrzebny jest czas i trzeba prosić Boga o tę szczególną łaskę – mówi kijowski biskup. Przyznaje, że na Ukrainie się o tym jeszcze nie mówi. Dopóki krwawimy, nie jesteśmy w stanie przebaczyć. Jeśli już, to będzie na to czas po wojnie, nie teraz

– dodaje bp Jazłowiecki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter