29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co po szczycie NATO?

Ocena: 0
1104

– Decyzje na Szczycie NATO dowodzą, że Rosja nie osiągnęła swego celu – NATO zachowało zdolność działania – mówi w rozmowie z "Idziemy" dr hab. nauk wojskowych Romuald Szeremietiew

Z dr. hab. nauk wojskowych Romualdem Szeremietiewem, b. wiceministrem obrony narodowej, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Czy i w jakim stopniu można mówić o sukcesie warszawskiego Szczytu NATO?

Biorąc pod uwagę wszystkie obawy i dyskusje przed Szczytem NATO co do umocnienia tzw. flanki wschodniej, dla nas jest to niewątpliwie sukces. Jakkolwiek pamiętajmy, że skoro następny Szczyt NATO zarządzono bardzo szybko, bo już w przyszłym roku, to może to oznaczać różnego rodzaju zmiany. W tej sytuacji bardzo zależy nam, by podjęte na Szczycie decyzje były rzeczywiście realizowane, a za rok potwierdzone albo rozszerzone.

 

Na ile rozmieszczenie czterech batalionów sił NATO w Polsce i w krajach nadbałtyckich zapewni nam bezpieczeństwo?

Moskwa stara się na wszelkie sposoby osłabiać spoistość Sojuszu i wyłuskiwać zeń poszczególnych członków, tak by nie popierali polityki, która stopuje dążenia rosyjskie na terenie Europy Środkowej. Decyzje na Szczycie NATO dowodzą, że Rosja nie osiągnęła swego celu – NATO zachowało zdolność działania. Zapowiadane bataliony nie są wielką siłą militarną, ale jest to dowód, że Sojusz zachowuje spoistość. Uważam, że jest to główny nasz atut, jeśli chodzi o relacje na kierunku wschodnim, najważniejszy argument, który powstrzymuje Rosję przed ewentualną interwencją zbrojną.

 

W jakim stopniu, to co się dzieje w państwach członkowskich, może wpływać na decyzje kolejnego Szczytu NATO?

Państwa członkowskie NATO są krajami demokratycznymi, a więc opinie elit politycznych, nastroje wyborców mogą wpływać na zmiany prowadzonej polityki. W niedawnych badaniach opinii w Niemczech ponad 57 proc. respondentów powiedziało, że ich kraj nie powinien wspierać wojskowo napadniętego sojusznika. We Francji podobnie uważa ponad 54 proc. badanych. Tego typu opinie mogą mieć wpływ na decyzje polityków.

Druga kwestia to zależność NATO od polityki realizowanej przez Stany Zjednoczone. USA jest w przededniu wyborów prezydenckich. Nie wiemy, na ile nowy prezydent potwierdzi decyzję i wolę działania, którą zaprezentował prezydent Obama. Przypominam, że zanim został on prezydentem USA, negocjowaliśmy tarczę antyrakietową z prezydentem Georgem Bushem. Miała powstać baza rakiet na terenie Polski i stanowisko radarowe w Czechach. I wtedy nowy prezydent Obama tych decyzji nie potwierdził. Może więc nowo wybrany prezydent podobnie postąpić z tym, do czego zobowiązał się ustępujący prezydent Obama.

 

Dlaczego nie mówiono o stałej infrastrukturze NATO w Polsce, w krajach bałtyckich, a tylko o lokacji batalionów?

Przy wszystkich zaletach Szczytu najwyraźniej starano się nie naruszyć porozumienia, jakie w 1997 r. NATO zawierało z Rosją, co do statusu państw członkowskich, które należały wcześniej do Układu Warszawskiego. W tamtym porozumieniu zapewniono stronę rosyjską, że na tych terenach nie znajdzie się broń nuklearna oraz że NATO nie będzie tu umieszczało znaczących sił konwencjonalnych. Obiecane w tym roku cztery bataliony nie są dużą siłą i tego porozumienia nie naruszają. Mimo to słyszymy, że Rosja uważa, iż porozumienie zostało naruszone. Tymczasem NATO, przestrzegając wspomnianego porozumienia, udaje, że nie dostrzega, iż to Rosja od dawna je łamie. Rosja bowiem zobowiązywała się, że nie będzie traktowała państw NATO jako przeciwników i nie będzie umieszczała znaczących sił zbrojnych w rejonie Europy Środkowej. Tymczasem w doktrynie wojskowej Rosji zarówno NATO, jak i USA są wymieniane jako przeciwnicy. Rosja prowadziła wojnę z Gruzją, anektowała Krym, prowadzi wojnę na Ukrainie, urządza manewry z użyciem dużych ilości wojska i sprzętu i zapowiada sformowanie trzech dywizji w okręgu zachodnim, a więc w rejonie przylegającym do naszych granic. To przecież stanowi ewidentne złamanie przez Rosję porozumienia z NATO z 1997 r.

Uzgodnienia Szczytu są wypadkową NATO-wskich oczekiwań i obaw. Z jednej strony jest chęć nawiązania dialogu z Rosją i przekonania jej, że Sojusz nie chce wojny, a z drugiej strony usiłuje się zagwarantować bezpieczeństwo sąsiadom Rosji narażonym na jej zakusy.

 

Jak po Szczycie NATO powinna być ukierunkowana polska polityka obronna?

Niezwykle ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski jest narodowy plan obrony kraju. Mam nadzieję, że takie plany mają wszystkie państwa w naszym regionie. Potrzebne jest skorelowanie tych planów z planem NATO określającym, w jaki sposób Sojusz będzie reagował, gdyby doszło do agresji na nasze kraje. Chodzi też o sprawdzenie, czy przewidywane do obrony siły znajdują się w NATO-wskim planie ewentualnościowym obrony terytorium Sojuszu.

Szczyt w Warszawie upewnia, że mamy parasol NATO, pod osłoną którego możemy zbudować narodowy systemu obrony tak, aby własnymi środkami zagwarantować bezpieczeństwo polskich granic. W koncepcji, którą cały czas forsuję, elementem zasadniczym byłaby obrona terytorialna. Potrzebna jest nowa strategia obrony kraju. Prezydent Andrzej Duda, pani premier, ministrowie podejmują starania utworzenia wspólnoty geopolitycznej w Europie Środkowej. Dzięki temu powstałby blok gwarantujący regionalne bezpieczeństwo. Jeśli uda się stworzyć system obrony Polski wsparty siłami sąsiadów, wtedy ze spokojem będziemy mogli patrzeć w przyszłość, nie obawiając się widocznych dziś zagrożeń.

rozmawiała Irena Świerdzewska
fot. arch. Romulda Szeremietiewa

Idziemy nr 29 (563), 17 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter