28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co przyniesie nowy rok?

Ocena: 0
2250

Zagrożenia czy szanse dla Europy? Warto się nad tym zastanowić, nie po to, by się denerwować, ale by zobaczyć rzeczywistość wokół nas i próbować przeciwdziałać negatywnemu wpływowi biegu wydarzeń na Polskę i Polaków.

fot. PAP/EPA/DOWNING STREET

Nie jesteśmy wyspą oddzieloną od reszty świata. Jeśli dokoła szaleje kryzys gospodarczy, to może on dotknąć i nas. Możemy złagodzić jego skutki, ale możemy też całkowicie im zapobiec. Zresztą wystarczy spowolnienie gospodarki niemieckiej, by odczuły to nasze przedsiębiorstwa – Niemcy są naszym ważnym partnerem handlowym. A jeśli gdzieś toczy się wojna, to nawet jeśli dzieje się to kilka tysięcy kilometrów od nas, dotkną nas jej skutki. Ale do każdego negatywnego scenariusza możemy się przygotować i potem, w razie potrzeby, odpowiednio reagować. Tak by złagodzić ewentualne negatywne skutki światowych wydarzeń. Przykłady można mnożyć – spróbujmy się przyjrzeć temu, co wydaje się nieuchronne.

 

Brexit będzie kosztowny

Na pierwszym miejscu z pewnością można postawić Brexit. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie ogromnym wstrząsem dla całej Europy. Zarówno politycznym – choćby dlatego, że dotąd Unia się poszerzała, a teraz okazuje się, że może też się zmniejszać, jak i gospodarczym. Dla Polski ważne jest to, że tracimy kluczowego sojusznika, patrzącego podobnie na wiele spraw. Co prawda, Wielka Brytania pozostanie naszym sojusznikiem w NATO, jednak jako partner w UE zniknie. Unia zmniejszy liczebność obywateli aż o 12 proc., a Parlament Europejski straci aż 73 deputowanych (z 751). W tym ostatnim przypadku jest propozycja, by 22 miejsca rozdzielić pomiędzy pozostałe państwa członkowskie, a 50 pozostawić w rezerwie.

Z gospodarczego punktu widzenia Brexit będzie dramatem przede wszystkim dla Brytyjczyków. Studium przeprowadzone przez brytyjski Narodowy Instytut Badań Gospodarczych i Społecznych NIESR wykazuje, że nawet jeśli parlament w Londynie przyjmie wynegocjowane przez premier Theresę May porozumienie z UE, to handel między Zjednoczonym Królestwem a Unią zmniejszy się do 2030 r. o 46 proc., a brytyjski PKB spadnie o 3 proc. Obrazowo mówiąc, każdy Brytyjczyk zapłaci za Brexit po około tysiąc funtów! Jeśli zaś porozumienie nie zostanie zaakceptowane, spadek PKB sięgnie aż 5,5 proc.

Ale Unia też straci – przede wszystkim brytyjski wkład do budżetu, czyli netto ok. 9 mld funtów rocznie. Oznacza to niższe wydatki Unii w kolejnych latach, także w tych dziedzinach, w których Polska korzysta najbardziej. Bez Brytyjczyków skurczy się też ta część Unii Europejskiej, która nie używa wspólnej waluty. Wzmocnieniu ulegnie więc strefa euro, w której – jak wiadomo – Polska nie jest i nie zamierza być obecna w dającej się przewidzieć przyszłości. Kraje tej strefy będą po prostu miały jeszcze silniejszą pozycję niż dotychczas.

Z polskiego punktu widzenia największym problemem jest sprawa naszych rodaków, obecnych w Wielkiej Brytanii. Co prawda Londyn obiecuje, że te setki tysięcy ludzi mogą pozostać, ale co się naprawdę stanie, dowiemy się dopiero za jakiś czas. Na pewno nowi przybysze nie będą tam mile widziani.

 

Nieprzewidywalna Rosja

Tematem, który również będzie nas bardzo niepokoił, jest kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Tu zagrożeń jest co najmniej kilka. Pierwsze – to Rosja, nieprzewidywalna i niebezpieczna. Drugie – to terroryzm.

Niedawno telewizja CNN opublikowała zdjęcia satelitarne ukazujące prace przy czterech instalacjach wojskowych przy granicy obwodu kaliningradzkiego Rosji i Polski. Widać roboty w odkrytym schronie, budowę czterdziestu nowych schronów koło Primorska, a także linii kolejowej i ulepszeń obiektów wojskowych w Czernichowsku. Informacje o nowych zbrojeniach rosyjskich pojawiają się regularnie i z pewnością są groźne. Oto bowiem nasz potężny sąsiad wzmacnia swoje siły tuż za naszą granicą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter