28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czterech wędrujących

Ocena: 0
2632
Kiedy zamykaliśmy ten numer "Idziemy", prasa donosiła, że Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni nie wróci na Pragę. Decyzja o tym miała zapaść w kuluarach PO. Spór o miejsce pomnika trwa od blisko trzech lat, kiedy został zdemontowany ze względu na pobliską budowę metra.
Do aktywnych przeciwników powrotu „Czterech śpiących” na Pl. Wileński dołączyli ostatnio naukowcy, artyści i dziennikarze. Wśród sygnatariuszy listu otwartego w tej sprawie znaleźli się m.in. Edward Dwurnik – malarz, prof. Ryszard Bugaj – ekonomista, Paweł Kukiz – muzyk, prof. Witold Kieżun – ekonomista, powstaniec warszawski, Jan Krzysztof Kelus – bard, Joanna Wnuk-Nazarowa – była minister kultury oraz dziennikarze, m.in. Piotr Skwieciński, Piotr Zaremba, Bronisław Wildstein. „Czterej śpiący” to, jak piszą, symbol sowieckiej dominacji i upamiętnienie Armii Czerwonej („nie przyniosła Polsce wolności i niepodległości, ale nowe zniewolenie”). „Nie winimy za to młodych żołnierzy rosyjskich, których poświęcenie i złożoną przez nich daninę krwi szanujemy. Oni także są ofiarami tej wojny. Nie możemy się jednak zgodzić na stawianie w Warszawie pomników okupantom”.

Okazuje się, że prezydent Warszawy też jest przeciw! Sęk w tym, że decyzji o tym, że pomnik nie wróci na Pragę, żaden z urzędników nie ogłosił publicznie. „Bo i nie było czego ogłaszać” – miał powiedzieć „jeden z wpływowych polityków PO”, jak donosi „jedna z gazet” i dodaje, że nagłaśnianiem tej informacji lepiej nie drażnić Rosji (!).

Przeciwnicy „Czterech śpiących” proponują postawić w tym miejscu pomnik ks. Skorupki, rtm. Pileckiego, rzezi Pragi lub Bitwy Warszawskiej 1920.


O pomniku rozmawiali 6 września 
goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3:





Nie przywiązujemy się do nieoficjalnej deklaracji PO o usunięciu pomnika z Pragi, bo: po pierwsze, cokół pod odnowiony pomnik już czeka; a po drugie, decyzja o tym, co ma się stać z pomnikiem chwieje się tak, jak chwieją się słupki sondażowe przed wyborami samorządowymi. Może się więc okazać, że pomnik na Pradze, owszem, nie stanie, ale przed wyborami, a po wyborach... to wiadomo: „paliwo może być nawet i po 7 zł”.

Monika Odrobińska
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy
Idziemy nr 37 (469), 14 września 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter