11 grudnia
wtorek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Doktryna Trumpa

Ocena: 0
597

Oświadczenie amerykańskiego prezydenta Standing with Saudi Arabia rzuca nowe światło na fundamenty polityki międzynarodowej Donalda Trumpa. Tak jak w biznesie: liczy się tylko zimna kalkulacja pożytków i kosztów, normy moralne nie mają żadnego znaczenia.

fot. EPA/BALLESTEROS

Wydane 20 listopada oświadczenie Standing with Saudi Arabia (w wolnym przekładzie: „Solidaryzując się z Arabią Saudyjską”) jest istotne nie tylko ze względu na swoją zawartość, ale także ze względu na kontekst. Chodzi o morderstwo dokonane kilka tygodni temu na Dżamalu Chaszukdżdżim, dziennikarzu i czołowym krytyku monarchii saudyjskiej. Był on rezydentem USA i stałym współpracownikiem „Washington Post”, jednego z najważniejszych amerykańskich dzienników. Został podstępnie zwabiony do saudyjskiego konsulatu w Istambule i 2 października zamordowany przez specjalnie przysłaną 15-osobową ekipę złożoną z członków saudyjskich służb specjalnych.

 

Wyłącznie interes narodowy

Bez przesady można powiedzieć, że zbrodnia ta nie ma precedensu w krajach uchodzących za cywilizowane i gwałci wszystkie formalne i niepisane reguły obowiązujące w polityce międzynarodowej. Tymczasem prezydent Trump solidaryzuje się z Arabią Saudyjską i jej przywódcami, szczególnie następcą tronu, który, według oceny CIA, nie mógł nie wiedzieć o planowanym morderstwie – jeśli wręcz go nie zlecił.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (687), 9 grudnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USANajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -