29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dylematy hiszpańskiej prawicy

Ocena: 0
1475

W Hiszpanii przybywa aktów agresji z powodów religijnych.

Lider partii VOX Santiago Abascal | fot. PAP/EPA/JAVIER LIZON

Decyzja papieża Franciszka, lubianego w Hiszpanii nawet przez liberalne i lewicowe media, o przyznaniu ks. Philippe’owi Bochanskiemu watykańskiego krzyża Pro Ecclesia et Pontifice praktycznie przeszła bez echa w tym iberyjskim kraju. Informacja o wyróżnieniu amerykańskiego kapłana „za wyjątkową pracę na rzecz Kościoła” nie pojawiła się nawet w uznawanych za prawicowe środkach masowego przekazu. Pominęła je również część katolickich mediów. Prawdopodobnym motywem „ciszy” był fakt, że ks. Bochanski od kilkudziesięciu lat służy osobom porzucającym środowiska LGBT bądź poszukującym wsparcia duchowego po wyborze orientacji heteroseksualnej. Założona przez duszpasterza organizacja Courage (Odwaga) skupia się na towarzyszeniu osobom homoseksualnym w ich dążeniu do życia w czystości. Milczenie tzw. prawicowych mediów w Hiszpanii na ten temat wynika m.in. z faktu niechęci części tamtejszych środowisk katolickich wobec promowania terapii osób homoseksualnych.

 


SKAZUJĄC W IMIENIU MNIEJSZOŚCI

Chaos w Partii Ludowej (PP), jednym z dwóch, obok socjalistów (PSOE), ugrupowań sprawujących władzę w Hiszpanii po upadku frankizmu w latach 70. XX w., doprowadził na przestrzeni ostatnich lat do podziałów po prawej stronie sceny politycznej. Dla powstałych w ich efekcie partii Ciudadanos oraz kierowanej przez Santiaga Abascala partii Vox spoiwem nie był Kościół i jego nauczanie, ale kapitalistyczny model gospodarki oraz idea jedności terytorialnej Hiszpanii. Pomimo rozbieżności z pozostałymi ugrupowaniami Vox poparł regionalne rządy koalicyjne utworzone w kilku częściach kraju przez PP i Ciudadanos. Jeden z nich powstał na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu, gdzie konserwatyści z Vox dali lokalnemu gabinetowi warunkowe poparcie. Szybko jednak przyjazne relacje ustały po zatwierdzeniu przez regionalny rząd finansowego wsparcia dla organizacji feministycznych, a także decyzji sprzyjających mniejszościom seksualnych. Jedną z nich było zastosowanie pierwszej w historii stołecznej aglomeracji grzywny za terapię osoby homoseksualnej. Regionalny gabinet PP i Ciudadanos ukarał nią prowadzącą szkolenia z zakresu seksualności Elenę Lorenzo. Koalicja, określająca siebie jako „centroprawicową”, nałożyła na terapeutkę karę ponad 20 tys. euro, tłumacząc, że złamała ona prawo chroniące przed homofobią.

Grzywny sześć razy wyższe od zastosowanej w Madrycie obowiązują od stycznia 2019 r. na terenie wspólnoty autonomicznej Walencji. Do ich wprowadzenia walnie przyczyniła się była wicepremier regionalnego gabinetu Monica Oltra. Lewicowa działaczka, która karierę polityczną zaczynała w walencyjskiej Partii Komunistycznej, końcówki roku nie mogła jednak zaliczyć do udanych. Na początku grudnia zakończył się proces jej męża, który jako pedagog dopuszczał się aktów pedofilskich wobec trzynastoletniej dziewczynki rezydującej w ośrodku dla nieletnich. Kiedy sprawa ujrzała światło dzienne, lokalne władze nie odsunęły edukatora od pracy z dziećmi. Dopiero skazanie w grudniu męża Oltry na pięć lat więzienia pozwoliło na odsunięcie go od wykonywanej profesji i kontaktu z młodzieżą.

 


FEMINISTKI I WANDALE

Pomimo rozbieżnego stanowiska Partii Ludowej i Vox wobec ugrupowań feministycznych oba ugrupowania zgadzają się co do konieczności ochrony obiektów sakralnych przed coraz częstszymi przypadkami ich profanowania. Przedstawiciele tych partii zgodnie wskazują, że część wrogich działań podjęły osoby ze środowisk lewicowych, w tym radykalne aktywistki feministyczne. We wrześniu trzyosobowa grupa senatorów z PP wezwała członków parlamentu do działań służących większej ochronie świątyń, głównie katolickich. Politycy Partii Ludowej wskazali, że w Hiszpanii zjawisko to przybrało rekordową skalę od czasów masowych profanacji z czasów wojny domowej (1936-1939). Z raportu opracowanego przez senatorów z prowincji Alicante, Kantabria oraz Palencia na bazie sprawozdania Obserwatorium ds. Wolności Religijnej i Sumienia wynika, że w 2018 r. doszło do 53 aktów wandalizmu w świątyniach w całej Hiszpanii. Senatorzy wskazali na drastyczny wzrost aktów wandalizmu wobec miejsc kultu religijnego. Odnotowali, że podczas gdy w 2014 r. takich przypadków było zaledwie osiem, w 2017 r. zanotowano ich już 44.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter