19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dyrektor polskiej szkoły na Ukrainie: nauczanie po polsku ważne dla dzieci

Ocena: 0
481

– Nauczanie w języku polskim na Ukrainie jest ważne, dlatego że polskie dzieci powinny mieć możliwość uczenia się w swoim ojczystym języku. Uważają tak sami uczniowie – powiedziała dyrektor polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie Teresa Teterycz.

fot.Pixabay

– Polska i Ukraina podpisały deklarację, która jest potwierdzeniem umów dwustronnych i międzynarodowych gwarantujących mniejszości polskiej na Ukrainie prawo do nauczania w języku ojczystym – poinformowała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

W deklaracji strony potwierdzają gwarancje zapewniające osobom należącym do polskiej mniejszości narodowej zamieszkałym na terytorium Ukrainy, oraz osobom należącym do ukraińskiej mniejszości narodowej zamieszkałym na terytorium Polski, warunki do nauki w języku ojczystym oraz nauki tego języka, zgodnie z zapisami przewidzianymi w wymienionych w preambule umowach dwustronnych.

Zdaniem Teresy Teterycz, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 3 im. Królowej Jadwigi w Mościskach na Ukrainie, "nauczanie w języku polskim na Ukrainie jest ważne, dlatego że polska mniejszość narodowa, polskie dzieci powinny mieć możliwość uczenia się w swoim ojczystym języku polskim. Uważają tak również sami uczniowie".

– W naszej szkole dzieci uczą się nie tylko po polsku, lecz także w języku ukraińskim i nie mają problemów z dostaniem się na studia na uniwersytetach ukraińskich w Drohobyczu, Tarnopolu czy we Lwowie. Zdają maturę też w języku ukraińskim i mają nawet lepsze wyniki niż młodzież z ukraińskich szkół – powiedziała dyrektor szkoły w rozmowie z PAP.

Teterycz podkreśliła, że w kierowanej przez nią szkole nauczanie w języku polskim prowadzone jest "bez problemów". – Uczymy zgodnie z programem. Dzieci pięknie władają językiem polskim, nawet są laureatami olimpiad z języka polskiego, a absolwenci naszej szkoły studiują na Uniwersytecie Warszawskim. Nasi uczniowie nie mają problemów ani z językiem polskim, ani z językiem ukraińskim – dodała.

– Jeszcze nie wiemy, z czym konkretnie dla polskich szkół będzie się wiązała deklaracja podpisana przez panią minister Annę Zalewską. Jutro my – dyrektorzy szkół – mamy spotkanie z minister oświaty i nauki Ukrainy panią Lilią Hrynewycz i poznamy szczegóły – powiedziała Teresa Teterycz.

Paulina Kościółek (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter